egg-shells-706502_1920 (1)

Vaječné skořápky dodají rostlinám důležité živiny a ochrání je před škůdci

Pokud jde o zahradničení, existuje mnoho způsobů, jak dodat rostlinám dodatečnou výživu, kterou potřebují pro zdravý růst. Jeden překvapivý a často přehlížený zdroj je přímo v kuchyni – vaječné skořápky. Namísto toho, abyste je vyhodili jako odpad, může opětovné použití skořápek v zahradě poskytnout řadu výhod. Od obohacování půdy základními živinami až po odstrašování škůdců.

Skořápky prospějí zdraví půdy

Vaječné skořápky jsou primárně složeny z uhličitanu vápenatého, který je cennou živinou pro vývoj rostlin. Vápník hraje klíčovou roli při tvorbě a růstu buněk a napomáhá celkové strukturální integritě rostlin. Rozdrcením skořápek na malé kousky a jejich zapracováním do půdy můžete svým rostlinám poskytnout zdroj vápníku s pomalým uvolňováním. To je zvláště výhodné pro rostliny milující vápník, jako jsou rajčata, papriky a tykev, které vyžadují dostatečné množství tohoto minerálu, který zabrání hnilobě květů.

Mohlo by vás zajímat:  Nebojte se upéct vlastní narozeninový dort. S našimi triky vykouzlíte dokonalý chuťový zážitek

Udržování vhodné úrovně pH v zahradní půdě je další nezbytný krok pro optimální růst rostlin. Vaječné skořápky mohou pomoci vyrovnat kyselost půdy díky své zásadité povaze. Pokud má vaše půda tendenci být kyselá, uhličitan vápenatý ve vaječných skořápkách působí jako přírodní vápenaté činidlo a postupně neutralizuje pH. Snížením kyselosti půdy vytvoříte příznivější prostředí pro prosperitu širokého spektra rostlin.

Zdroj obrázku: Freepik

Organické hubení škůdců

Zahradní škůdci mohou způsobit zkázu na rostlinách, ale naštěstí jsou tu vaječné skořápky, které působí jako přirozený odstrašující prostředek. Ostré hrany rozdrcených vaječných skořápek vytvářejí nepříjemnou bariéru pro škůdce, jako jsou slimáci, a účinně jim brání dostat se k rostlinám. Kromě toho může obsah vápníku ve skořápkách působit jako repelent pro určitý hmyz, což pomáhá přirozeně chránit vaši zahradu.

Mohlo by vás zajímat:  Všemocný citron je lék i pomocník v domácnosti. Po vhození do myčky zažijete změnu

Skvělý přídavek do kompostu

Vaječné skořápky jsou skvělým doplňkem vaší kompostovací hromady. Jak se rozkládají, přispívají ke kompostu cenným vápníkem a dalšími stopovými minerály a obohacují jeho nutriční profil. Porézní povaha skořápek také zlepšuje provzdušňování v kompostu, což napomáhá procesu rozkladu.

Zdroj: https://www.gardenesque.com/blogs/the-garden-journal/the-hidden-benefits-of-using-egg-shells-in-your-garden
Přidat na Seznam.cz