Skvrny od vosku, stearinu nebo parafínu potrápí i zkušené hospodyňky. Se správným postupem ovšem zmizí

Komu by se nelíbilo posezení při svíčkách? Romantickou atmosféru doplňuje chutné jídlo a sklenka vína, nechybí zhola nic. Jen nadšení z krásného večera může zhatit roztavený vosk, stearin nebo parafín na ubrusech nebo jiných površích. Jak odstranit tyto skvrny jednoduše a efektivně?

Vosk na ubrusu

Vosk nejčastěji ulpívá na ubrusech při roztavení svíčky nebo na oděvech při manipulaci se svíčkou, může se jednat také o stearinovou nebo parafínovou svíci. Co nedělat, aby nedošlo k trvalému poškození daného materiálu?

  • Nepokoušejte se odstranit ještě horký, teplý vosk nebo parafín, jen byste jej vetřeli hlouběji do vláken nebo povrchu.
  • Nepokoušejte se jej žehlit, mastné skvrny by na materiálu nenávratně zůstaly.

Jak naopak ubrus vyčistit, aby po zbytcích svíčky nic nezůstalo?

  • Vložte svíčkou znečištěný oděv nebo ubrus do plastového sáčku nebo pytle a dejte do mrazničky.
  • Nechte vosk zmrznout a poté jej opatrně odloupejte z látky, můžete použít lžičku nebo jídelní nůž.

Je možní použít také kostky ledu, které dáte do sáčku a položíte přímo na teplý vosk. Tím vosk ztuhne rychleji a odloupnete jej snáze.

Mohlo by vás zajímat:  Zatuchlé oblečení má snadné řešení. Poradíte si i bez toto, že byste ho museli vyhodit
Zdroj obrázku: Pixabay

Skvrny od vosku na tlustých tkaninách

Při kapičkách vosku na tlustých tkaninách můžete zkusit rovnou praní, ideálně při teplotách nad 60 °C se vosk odstraní za pomoci běžného pracího prášku. Mastné skvrny poté můžete dočistit tamponem namočeným v lihu nebo terpentýnovém oleji.

Vosk na vlně a hedvábí

Na jemné materiály je možné použít jádrové mýdlo a dočistit skvrny od vosku za pomoci lihového octa nebo alkoholu.

Vosk na kožených oděvech

Rozhodně se nesnažte z kožených oděvů vosk seškrabávat, pomůže pouze technika zmrazení. Nutné je ponechat sáček s oděvy v mrazničce několik hodin, aby vosk doslova odpadl. Někdy však ani tato technika nepomůže, pak je vhodné nahřát vosk fénem nebo teplým vzduchem v sušičce a posypat bramborovým škrobem nebo nastrouhanou křídou a dát ochladit, poté vosk odpadne nebo můžete proces opakovat do vymizení skvrny.

Vosk na nábytku a podlahách

Když ulpí vosk na dřevěném nábytku nebo podlaze, použijte ledové kostky v sáčku na zmrazení a poté odstraňte za pomoci dřevěné špachtle a ošetřete skvrnu vatovým tamponem namočeným v olivovém oleji.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/how-to-get-wax-off-skin
Přidat na Seznam.cz