Ocet je neocenitelný pomocník v celé domácnosti. Dezinfikuje, bělí a odstraňuje zápach

Ocet je neocenitelný pomocník v celé domácnosti. Dezinfikuje, bělí a odstraňuje zápach

Ocet skvěle obohacuje chuť, konzervuje a okyseluje pokrmy, ale jeho role nekončí jen při používání v kuchyni. Existuje důvod, proč je často označován jako král přírodních čisticích prostředků. Funguje totiž perfektně jako dezinfekční prostředek, odstraňuje nepříjemný zápach i vodní kámen z konvice nebo plíseň z bubnu pračky. Kromě toho dodává lesk při čištění oken, bělí ponožky, osvěžuje kachličky a čistí boty. Navíc je velmi levný a zcela neškodný pro přírodu i vaše zdraví.

Odstraní vodní kámen i plíseň

Bojujete s vytrvalým sedimentem na ohřívači elektrické konvice? Ocet vám přijde na pomoc. Nalijte do konvice jednu sklenici octa a vody, přiveďte roztok k varu a nechte jej působit. Po asi 12 hodinách bude konvice opět čistá a při ohřevu vody spotřebuje méně energie. Pokud se vodní kámen objevil na sprše nebo umyvadle, můžete jej opět snadno vyčistit pomocí roztoku vody a octa.

Mohlo by vás zajímat:  Při pravidelném čištění bude pračka vždy v perfektním stavu
Zdroj obrázku: Freepik

Účinné odstraňuje skvrny a bělí

Možná to některé překvapí, ale ocet je také skvělý jako odstraňovač skvrn a bělidlo. Stačí nalít sklenici octa do litru horké vody a namočit do ní například špinavé ponožky. Za pár hodin budou opět čisté a zcela bílé. Pokud se na vašem koberci neočekávaně objevila skvrna, snadno ji odstraníte speciální pastou obsahující ocet. Stačí spojit lžíci octa se lžící škrobu, nanést ji na špínu, vetřít a nechat krátce působit.

Dezinfekce různých povrchů

Ocet je ideální jako dezinfekční prostředek pro celou domácnost. Snadno zabije všechny nebezpečné mikroorganismy a bakterie ihned zmizí. Stačí smíchat 1 šálek octa s 5 litry vody a 10 kapkami pomerančového oleje a touto směsí vše umýt.

Mohlo by vás zajímat:  Nenápadní žrouti elektřiny: v pohotovostním režimu berou stále energii, pozor na tato zařízení

Podobně dobře dokáže odstranit také nechtěný zápach. Například ledničku můžete dokonale osvěžit tím, že ji umyjete směsí vody a octa v poměru 1 : 1. Stejně tak i dózy na jídlo snadno zbavíte zápachu, pokud do nich vložíte papírovou utěrku navlhčenou v octu a necháte ji přes noc.

Přidat na Seznam.cz