Vinegar 768948 1920

Univerzální ocet je výborný čistič, dezinfekce i leštidlo. Ať žije zdravá a svěží domácnost

Ocet je běžnou součástí všech domácností. Používán bývá hlavně v kuchyni jako součást pokrmů. Ocet má však i jiné využití, již naše babičky věděly, že pomáhá s vařením stejně dobře jako při úklidu. Na co vše ho lze využít? 

Ekologická dezinfekce kuchyně

Po vaření ocet neuklízejte a využijte ho k omytí kuchyňských desek, kachliček i spár mezi nimi. Stejně dobře pomůže s omytím špinavého příslušenství, jako jsou prkýnka. Ocet si poradí také s vyčištěním špinavé mikrovlnky či vodním kamenem uvnitř varné konvice. 

Mohlo by vás zajímat:  Nenahraditelný olivový olej je skvělý parťák do domácnosti i při péči o pleť

Koupelna bude zářit

Ocet je užitečný také v koupelně, kde nablýská vodovodní baterie a spáry mezi kachličkami. Vše, co musíte udělat, je namočit starý zubní kartáček do octa a vydrhnout s ním nečistoty. Ty spolu s bakteriemi zmizí a povrch zanechají čistý a lesklý. 

Čistá pračka, čisté prádlo

Tento všestranný pomocník pomůže také s vodním kamenem uvnitř pračky. Stačí nalít necelou sklenici octa do prázdné nádoby na prášek a nastavit praní na 90 stupňů. Lidé s obzvláště citlivým čichem by však měli být opatrní, protože i když bude pračka čistá, vůně octa může být nepříjemná. Po doprání programu nechte dveře pračky otevřené, aby se její vnitřek důkladně vyvětral.

Mohlo by vás zajímat:  Poznejte současné trendy v ladění interiéru
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čistič odpadů

Pro čisté a ekologicky vyčištěné odpady postačí ocet a jedlá soda. Hrnek jedlé sody nasypejte do odpadu a zalijte ohřátým octem. Po 10–15 minutách propláchněte odpad horkou vodou. S ucpaným a zapáchajícím odpadem je konec!

Zářivá okna

Ocet pomůže i s často problematickým mytím oken. Postačí smíchat v rozprašovači ocet s vodou v poměru 1 : 1. Pro čistá okna použijte směs tak, jak jste zvyklí používat klasické prostředky na mytí oken.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vyčistí boty

Ocet může být obzvláště užitečný v zimě, kdy posypová sůl vytváří na obuvi nevzhledné fleky. S těmi hravě pomůže hadřík namočený ve vodě smíchané s octem. Skvrny na botách vyčistěte a nechte je volně uschnout na vzduchu. 

Přidat na Seznam.cz