Silná dvojka pro krásné rostliny a bohatou úrodu: banánová slupka dodá draslík, vejce zase vápník

Silná dvojka pro krásné rostliny a bohatou úrodu: banánová slupka dodá draslík, vejce zase vápník

Každý, kdo má k dispozici zahradu nebo jakýkoli pozemek, chce mít nádherné záhony nebo bohatou úrodu. U sousedů možná vidíte krásné květiny a mnoho druhů ovoce a zeleniny. Za jejich úspěchem stojí hodně času, práce a péče, kterou rostlinám dávají. Hnojení je nedílnou součástí této péče, protože bez spolehlivého hnojiva nezískáte nejlepší výsledky. Velkým hitem poslední doby je zpracování vajec a banánů, které můžete zahrabat do půdy.

Proč právě vejce a banány?

Vejce i banány jsou velmi zdravé potraviny, které by neměly chybět v našem jídelníčku. Obsahují velké množství živin, které jsou důležité pro lidské tělo. Stejně prospěšné jsou ale také pro rostliny, ovoce i zeleninu, které můžete pěstovat na své zahradě nebo v bytě. Z tohoto důvodu by se měly stát součástí efektivního hnojiva. Vejce jsou pokladnicí cenných minerálů (vápníku), zatímco banány obsahují velké množství draslíku.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí zvířátka se postarají o pořádnou nálož chlupů. S trochou disciplíny nebudou problém

Vápník je důležitý pro správný růst rostlin, protože posiluje buněčné stěny. Díky tomu jsou rostliny odolnější vůči nepříznivým podmínkám. Draslík zajišťuje správný růst rostlin na zahradě, a to hlavně na jaře. Když vejce nebo banán zahrabete do půdy, rostliny budou minerály absorbovat skrz kořeny.

Zdroj obrázku: Freepik

Na jaké rostliny je toto hnojivo nejlepší?

Dobrou zprávou je, že tuto metodu můžete použít prakticky na jakékoli rostliny, které pěstujete. Využít byste je ale měli hlavně u rajčat. Vápník brání rozvoji hniloby listů, která je rizikem pro všechny druhy lilkové zeleniny. Toto hnojivo byste neměli aplikovat na rostliny, které milují kyselou půdu, protože tyto minerály udělají zeminu zásaditější.

Mohlo by vás zajímat:  Vodu z brambor většina rovnou vylévá do odpadu. Přitom lze ještě skvěle využít

Tekuté hnojivo z vajec a banánů

Jestli nechcete produkty zahrabávat, nemusíte. Snadno z nich připravíte tekuté hnojivo. Skořápky z tuctu vajec a slupky banánů vložte do velkého kbelíku s vodou. Minimálně jeden den nechte suroviny rozležet. Získáte hnojivo, se kterým můžete zalévat rostliny na zahradě. Přípravek před použitím trochu nařeďte vodou a používejte jednou za měsíc.

Zdroj: https://therustedgarden.blogspot.com/2017/10/using-whole-eggs-and-bananas-as-organic.html
Přidat na Seznam.cz