Knihy1

Politou nebo ušpiněnou knihu zvládnete zachránit, hlavní je jednat rychle

Milujete knihy? A stalo se vám někdy, že jste na ni vylili například čaj či kávu? Nepříjemná situace, která si zaslouží okamžité řešení. Asi jako první reflex vezmete hadřík či utěrku a začnete knihu utírat. Tento způsob se nejeví jako nejideálnější. Pokud se vám opět taková nehoda stane, máme pro vás několik triků, díky nimž vysušíte oblíbenou knihu, či dokonce důležitý dokument.

Knihy mokré od vody

Pokud jste na knihu vylili pouze vodu, nejdříve papír vysušte, ale ne třením, pouze poťukáváním pomocí toaletního papíru nebo papírové utěrky. Jakmile vysušíte co nejvíce tekutiny, vezměte si fén a stránky vysušte. Stránky v knize jistě zůstaly pomačkané, proto vezměte pečicí papír nebo nejlépe čistou utěrku a stránky žehličkou přežehlete.

Mohlo by vás zajímat:  Chlupy domácích mazlíčků zmizí z oblečení díky jednoduchému triku při praní
Zdroj obrázku: Freepik

Mastné skvrny

Možná to znáte i vy. Svačíte nad otevřenou knihou nebo si čtete důležité dokumenty a při tom jíte váš milovaný sendvič. Zakousnete se a vypadne vám kus potraviny přímo na list papíru. Mastná skvrna je v okamžiku na světě. Měli byste ihned jednat. Urychleně vezměte savý papír a žehličku. Pod mastnou stranu umístěte jiný papír a na horní stranu savý papír. Rozehřejte žehličku a vyžehlete mastnou skvrnu. Pokud je skvrna odolná, použijte mastek, který nasypete na skvrnu a položíte na něj savý papír. Opět přežehlete. Mastek rozpustí i velmi odolné skvrny.

Mohlo by vás zajímat:  Alpská fialka může těšit květy po celou zimu. Stačí splnit dvě jednoduché podmínky

Inkoustové skvrny

Inkoustová pera jsou zkázou pro děti. Často se stává, že vytékají na sešit či učebnici. Můžete využít sílu peroxidu vodíku. Mírně pokapejte skvrnu peroxidem a nechte chvíli působit. Nezapomeňte stranu podložit papírem či plastovou podložkou, aby se peroxid a inkoust dále nepropíjel. Po chvilce se skvrna začne rozpouštět. Vezměte si kus vaty a začněte skvrnu sušit jemným poťukáváním. Na skvrnu od inkoustu je nejideálnější 12% peroxid.

Zdroj obrázku: Freepik

Káva a čaj

Káva a čaj jsou silným barvivem, proto jejich odstranění není jednoduché. Musíte jednat okamžitě, aby se silice do papíru nevpily úplně. Pomůže vám vata, jedlá soda, savý papír a žehlička. Nejdříve pomocí vaty odstraňte přebytečnou tekutinu a posypte skvrnu jedlou sodou. Nechte chvíli působit a poté položte na skvrnu savý papír a přežehlete žehličkou.

Zdroj: https://bookriot.com/how-to-clean-books/
Přidat na Seznam.cz