Cutlery 4665494 1280

Rez ohrožuje i kovové příbory. Tyto prostředky jim navrátí lesk

Také máte slavnostní příbory, které vytáhnete jen několikrát do roka? Jenže jak jste si již všimli, na příborech se objevily rezavé skvrny. Jak se takové rzi jednoduše zbavit? Existuje několik způsobů, jak tento problém vyřešit – nejsou složité, drahé ani náročné. Stačí pouze použít správnou surovinu a vyčistit je.

Jak vyčistit hliníkové příbory

Připravte si tyto suroviny

  • 4 sklenice vody,
  • 4 sklenice octa.

Stačí nalít obě suroviny do hrnce, promíchat a namočit do ní příbory. Nyní zapněte sporák a přiveďte tekutinu k varu, poté vypněte. Odstavte z ohně a nechte působit do vychladnutí vody. Nakonec příbory vytáhněte a pomocí hadříku z mikrovlákna příbory vyčistěte.

Mohlo by vás zajímat:  Vaječné skořápky jsou výživným hnojivem pro pokojové rostliny

Ocelové příbory

Tentokrát budete potřebovat:

  • citronovou šťávu,
  • sůl.

Sůl nasypte do misky a přilijte tolik citronové šťávy, abyste získali pastovitou konzistenci. Připravenou směs dejte na rezavá místa a nechte působit. Po půl hodině si vezměte houbičku a měkčí stranou příbory vyčistěte. Poté stačí jen důkladně umýt vodou a utřít dosucha.

Zdroj obrázku: Pixabay

Zkuste colu

Jestliže doma žádnou výše zmíněnou surovinu nemáte, vyzkoušejte colu. Odstraní usazeniny, ale i rez z příborů. Jednoduše nalijte nápoj do mísy a ponořte do něho příbory. Po dvaceti minutách je vytáhněte a očistěte pomocí houby. Poté umyjte v saponátu a důkladně opláchněte.

Mohlo by vás zajímat:  Droždí patří nejen do kuchyně. Okurky na zahradě ochrání před škůdci i plísněmi

Ani šperky nepřijdou zkrátka

Ocet a jedlá soda mají velmi dobré čisticí účinky. Spolu dohromady budou fungovat jako dokonalý čistič. Jistě vám skvěle poslouží i jako čistič rzi na různých kovových předmětech. A to i tehdy, když máte zčernalé šperky.

Budete potřebovat

  • půl šálku soli,
  • 2 litry octa,
  • 2 litry vody,
  • půl šálku jedlé sody.

Sůl smíchejte s octem a vložte do směsi kovové předměty. Nechte působit alespoň půl dne a poté vytáhněte a opláchněte vodou. Vezměte si mísu a nalijte do ní dva litry vody a přisypte půl šálku jedlé sody. Tímto způsobem neutralizujete zbývající ocet. Po několika hodinách opláchněte nádobí teplou vodou.

Mohlo by vás zajímat:  Kulička z hliníkové fólie vyřeší nepříjemný problém, který znají všichni majitelé sušičky

Poslední odstraňovač rzi

Jako poslední vám může posloužit směs z kečupu. Připravte si:

  • kečup,
  • saponát na nádobí.

Vodu a saponát nalijte do lahve s rozprašovačem a nastříkejte směs na rez. Poté je potřete kečupem a nechte dvě hodiny působit. Dále si vezměte hadřík a předměty leštěte. Jakmile kečup rozetřete, umyjte předměty a vysušte.

Zdroj: https://www.architecturaldigest.com/story/how-to-remove-rust-from-metal-knives-tools-and-objects
Přidat na Seznam.cz