Rasy1

Řasy milují vlhko a rády se zabydlí na fasádě či terase. Zbavte se jich natrvalo

Nevzhledné a obtěžující řasy se tvoří na mnoha površích a dokážou zcela znetvořit vnější stěnu domovní fasády. Řasy se často objevují na vlhkých místech s nedostatkem slunečního světla. Mohou se tedy uchytit kdekoliv, kde se bývá mokro – pod střechou, na jižní stěně, pod parapetem či terasou. Vyskytovat se mohou na plastu, kameni, dřevě i betonu. Jak se jich zbavit?

Jsou řasy nebezpečné pro zdraví?

Řasy nejsou nebezpečné pro lidské zdraví, ale mohou být živnou půdou pro houby a plísně. V takovém případě je třeba je co nejdříve odstranit. Kromě toho zničí povrchovou část fasády, což může mít za následek, že se dostanou do zdi.

Mohlo by vás zajímat:  Dát tyhle rostliny na přímé slunce je nejhorší volba. Naopak stín a tma jsou pro ně balzámem. V nejhorších místech v domě se jim skvěle daří
Zdroj obrázku: Freepik

Jak odstranit řasy z fasády?

Pro začátek by měly být za pomoci houbičky odstraněny vrstvy řas. Díky tomu lze snadno zjistit stav omítky a napadení stěny samotné. Dobrým způsobem je použití slabé vodní trysky, kterou očistíte stěnu od řas, avšak nezničíte omítku.  Tento způsob čištění je nejlepší provádět během suchých a slunečných dnů.

Přizvěte chemikálie

V případě stěn nestačí mechanické čištění, protože to spory neodstraní. Proto je nutné použít chemikálie, které s řasami zatočí nadobro. Pro tento účel lze použít anorganické sloučeniny na bázi chloru nebo organické sloučeniny amoniaku. Použití organických sloučenin nevyžaduje jejich následné mytí.

Mohlo by vás zajímat:  Kaštany jsou ideálním přírodním materiálem pro domácí tvoření

A co po dezinfekci?

Dezinfekční postup je účinný a řasy by se již neměly objevovat. Pokud se na fasádě objevilo zabarvení, je dobré ho (po vysušení) natřít barvou. Nejlepší je zvolit silikonovou, je tak méně pravděpodobné, že se řasy znovu objeví.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak zajistit, aby se řasy neobjevily na zdi?

Odpověď je jednoduchá – rozhodně musíte bojovat proti vlhkosti. Zkontrolujte stav izolace a v případě potřeby ji opravte. Zkontrolujte okapy a trubky, které je třeba utěsnit.

Mohlo by vás zajímat:  Konec zamlženým zrcadlům. Užijte si čisté zrcadlo ihned po horké sprše

Řasy na terase

Odstranění řas z dřevěné terasy je jednodušší než se jich zbavit z fasád. Mechanické čištění není vhodné v případě, že jde právě o zmíněné dřevo. Příliš hrubá houba by mohla povrch poškrábat. V tomto případě sáhněte po přípravcích, které nanesete na celé řasy.

Zdroj: https://www.properla.net/removal-algae-facade/
Přidat na Seznam.cz