Window 831251 1920

Čistá fasáda je vizitkou každého domu a zatočí s plísněmi

Fasáda je takový vznešený obal domu, který potřebuje udržovat, aby vypadal stále krásně. Je to také první věc, které si všimnete, když projdete kolem nějaké budovy. Proto je důležité se o fasádu starat a sem tam ji také umýt. Co byste měli vědět předtím, než fasádu začnete mýt? A jak přesně ji umýt?  

Co způsobuje znečištění? 

Nedá se určit, jak často byste svoji fasádu měli čistit. Záleží na několika ovlivňujících faktorech. Jsou to například:

  • Dům je umístěn v bezprostřední blízkosti rušných silnic či průmyslových zón.
  • Čím hrubší je fasáda, tím více se na ní bude zadržovat prach a jiné nečistoty. Na hladké fasádě se nečistoty tolik nedrží. 
  • Pokud je dům vlhký, je potřeba vybrat provětrávanou fasádu, jinak se začne pokrývat řasami. 
Mohlo by vás zajímat:  Nepřítel mytí oken v zimě je rozhodně mráz, vyzrajte na něj
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Kdy je dům třeba zvenku umýt, poznáte sami podle jeho vzhledu. Na rušné ulici bude chtít fasáda čistit o něco častěji než v klidné zástavbě.

Jak fasádu očistit

Pokud jste si všimli pouze drobného znečištění, využijte k tomu čisticí prostředek a nějaký kartáček. U větších znečistěných ploch nebude od věci, když si pořídíte nebo i vypůjčíte od nějaké firmy tlakový čistič. Tlakový čistič pomůže odstranit skvrny nejen tam, kam nedosáhnete, ale i tam, kde máte horší přístup. Pokud máte na domě prach, bude k mytí stačit pouze voda. Na druhou stranu, pokud je nečistota hlubšího charakteru, umístěte do tlakového čističe prací prostředek. Začněte čistit v horní části a klesejte dolů. Nejhorší případ nastane, jakmile zjistíte, že se na fasádě objevují zelené skvrny – lišejníky, mechy nebo plísně. V takovém případě je potřeba koupit speciální chemikálii proti řasám, nanést ji na dům, nechat působit a poté spláchnout. A pokud je znečištění příliš vysoko, pomůže lešení, zvedací plošina nebo profesionálové, kteří si s přehledem a nejlépe s těmito místy poradí.      

Mohlo by vás zajímat:  Podzimní údržba vodovodního systému předejde problémům způsobeným mrazem
Zdroj obrázku: Pixabay.com

 

Přidat na Seznam.cz