winter-2640632_1920

Rampouchy na okapech jsou častým nebezpečným jevem, majitelé nemovitostí radí účinné metody odstranění

Rampouch je ledové těleso, které vzniká postupným zamrzáním kapek vody, které tak vytvářejí tvar připomínající krápník. Nejčastěji má kvůli gravitaci svislý směr shora dolů. Většině z nás se líbí, protože zimě dodává krásný nádech. Ale občas zapomeneme na to, že můžou být velmi nebezpečné. 

Jak se rampouchy tvoří? 

 Hlavní příčinou tvorby rampouchů je teplo, které rozpouští spodní vrstvy sněhu nahromaděného na střeše. Takto vytvořená voda vytéká po okrajích. Poté se usadí na střešních žlabech, kde pod vlivem negativní teploty zamrzne. Čím nižší je teplota, tím více rampouchů se tvoří. 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak lze zabránit rampouchům?

Co musíte nejprve udělat, je udržet okapové žlaby čisté. Čím více nečistot je, tím je pravděpodobnější, že voda, která je obsahuje, bude téct přes jejich okraje.  A to zase pod vlivem nízké teploty povede k tvorbě rampouchů. Hlavní je, abyste žlaby měli bez všeho nepořádku. Žlaby nejčastěji obsahují peří a ptačí trus, kousky větví a listí padající ze stromů, tašky a další odpadky, které přinesl vítr. Další způsob, jak předejít rampouchům je instalace příslušných topných kabelů. Díky nim v zimě, kdy teplota klesne, budete moci předcházet tvorbě rampouchů předem a to zahřátím okapů.

Mohlo by vás zajímat:  Průzračně čistá voda je ideální k pití i zalévání, ale pouze ta odstátá
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Odstranit nebo nechat být? 

Pokud už jsou rampouchy utvořeny, rozhodně je třeba je odstranit. Odpovědnost za to nese správce budovy. Rampouchy padající z výšky mohou poškodit zdraví kolemjdoucích a v extrémních případech dokonce vést k smrti. Jak postupovat při odstraňování rampouchů?  Vzhledem k tomu, že se nejčastěji jedná o výškové práce, musíte se vybavit zařízením, které k nim usnadní přístup. Nejbezpečnější možností pronajmout si košový výtah. Další alternativou je lešení. Upozorňujeme však, že k použití této možnosti potřebujete trochu více času. Při práci ve výškách pamatujte hlavně na svou bezpečnost. 

Zdroj: ujpest.hu, Autorský text
Přidat na Seznam.cz