Stop 863665 1920

Křída už není jenom symbol školních lavic, její použití v domácnosti ulehčí mnoho nejen úklidových činností

Křídu má řada lidí spojenou pouze s výukou ve školních lavicích nebo s kreslením na chodníky či zem na hřišti. V současné době nachází oblibu především u dětí. Klasickou bílou křídu lze však velmi dobře využít také jako schopného pomocníka v různých oblastech péče o domácnost, kde byste to pravděpodobně ani nečekali. Výhodou křídy je vysoká nasákavost, bělostný otěr či drsná jemnozrnná struktura s velmi rozmanitým uplatněním. Zde je několik tipů, kde lze křídu aplikovat.

Využití křídy v domácnosti

Křída se používá především pro svou savost a obrusnost. Výborně se proto hodí jako čisticí prostředek nebo regulátor vlhkosti.

  • Vlhkost

Křída slouží jako skvělý absorbent, který je výborný ve velmi vlhkých místnostech nebo úložných prostorách bytu, jako jsou kuchyňského skříňky nebo ledničky, kde zároveň účinně pohlcuje pachy. Pokud ji ovšem budete tímto způsobem používat, nezapomeňte ji měnit ihned, jak dojde k jejímu úplnému navlhnutí. Absorpční vlastnosti křídy se uplatňují také při ochraně stříbra, které má ve vlhkém prostředí tendenci černat. Kus křídy se dává na místo, kde jsou stříbrné předměty uloženy.

Mohlo by vás zajímat:  Netrapte se skrvnami, vyčistěte je. I čalounění může znovu vypadat jako nové
Zdroj obrázku: Pixabay.com
  • Mastnota

Obdobným způsobem lze křídu využít také na mastné skvrny, ať už na oblečení nebo jiných površích. Oblečení stačí poprášit drcenou křídou, nechat chvíli působit a pak vytřepat – mastnota následně zmizí a po vyprání bude zase bez fleků.

  • Čištění mosazi a ochrana kovů

Díky absorpčním schopnostem je možné díky křídě omezit rezivění kovových předmětů. Primárně lze kus křídy ponechat v místě, kde jsou uloženy, případně je pak lze pomocí křídového prášku čistit. Mosazné předměty (kliky, kličky, dekorativní kované objekty apod) zase krásně vyčistíte křídovou pastou, která vznikne jejím nadrcením a smícháním s octem.

  • Hubení škůdců

Křídový prášek funguje k odpuzení mravenců a slimáků. Pokud se začnou ve větším množství vyskytovat na vaší zahradě, stačí dané lokality posypat křídovým práškem – takovým místům mají tendence se vyhýbat.

Mohlo by vás zajímat:  Spotřeba vody úzce souvisí s návyky v domácnosti, změňte je a ušetřete
Zdroj obrázku: Pixabay.com
  • Kosmetika a pokožka

Kromě uvedených aplikací lze křídu s úspěchem používat jako kosmetický prostředek pomáhající zesvětlovat nehty. Zároveň ji jde standardně použít při práci jako zdrsňující prášek při manipulaci s kluzkými předměty.

Přidat na Seznam.cz