Kupované prostředky do myčky jsou plné chemie. Známá influencerka radí přírodní alternativu

Kupované prostředky do myčky jsou plné chemie. Známá influencerka radí přírodní alternativu

Bez myčky si dnes jen málokdo dokáže představit každodenní život. Myčka je spotřebič, který usnadňuje úklid, navíc šetří energie, což je v dnešní době nedocenitelné. Používání myčky patří k běžným standardům, o kterých nikdo ani nepřemýšlí. A právě jen pár uživatelů se pozastavuje nad neekologickým používáním různých mycích prostředků, tablet, prášků, gelů nebo leštidel. Podle posledních výzkumů mohou chemikálie z těchto produktů ovlivňovat zdraví, zejména střevní epitel, což vede k rozvoji zánětů.

Světový vynález, který ulevil ženám

Hory špinavého nádobí, přeplněné dřezy a dlouhé hodiny mytí. To jsou věci, které se s příchodem myčky změnily, a ženám se dostalo více času. Myčka je jednoznačně vynález, který usnadnil každodenní život. Doby, kdy se muselo nádobí po slavnostním obědě namočit a následně zdlouhavě mylo a sušilo, jsou pryč. Myčka ušetřila čas a práci, ale současně zmenšila spotřebu elektřiny a vody. Nadto je takto umyté nádobí čisté a současně lesklé, čehož lze ručním mytím jen těžko docílit.

Mohlo by vás zajímat:  Použité čajové sáčky ještě najdou skvělé využití. Domov rozzáří čistotou a zbaví ho zápachu

Množství prostředků pro dokonalost

Čisté a blyštivé nádobí? Lesklé skleničky jako nové? Používání myčky je spojované se speciálními tabletami a solemi, které jsou potřeba pro dokonale čisté nádobí. V nabídce jsou různé výrobky včetně leštidel, které přináší uživatelům maximální komfort a dokonalou čistotu a lesk. Čistota je tímto způsobem zajištěna, ale podle vědců množství chemikálií ohrožuje zdraví. Problematické je zejména použití leštidel, která se uvolňují během fáze oplachu a agresivní chemické látky mohou na nádobí ulpívat.

Mohlo by vás zajímat:  Kyselina citronová vybělí ručníky a zanechá je čisté a svěží
Zdroj obrázku: Freepik

Poškození střevního epitelu a záněty

Podle odborníků z Curyšské univerzity ve Švýcarsku se prokázala souvislost mezi používáním detergentů v myčce a poškozením střevního epitelu, což je vrstva, která tvoří stélku tenkého střeva. Chemikálie způsobují vyšší propustnost této vrstvy, která chrání střeva, a zvyšuje se riziko zánětů. Snižuje se též obranyschopnost organismu, což může vést k dalším zdravotním obtížím. Jak se těmto důsledkům vyhnout, ale nezanevřít na mytí nádobí v myčce? Podle oblíbené polské influencerky stačí využívat přírodní prostředky.

Mohlo by vás zajímat:  Tři jednoduché způsoby, jak snížit počet much v domě

Ekologická řešení podle Mama Chemik

Mama Chemik je hvězda polských sociálních sítí a na svém instagramovém účtu často zveřejňuje různé rady a tipy, jak zlepšit každodenní život a současně nepoškozovat životní prostředí. A co použít namísto přípravků s přídavkem leštidel, které mohou obsahovat až 35 látek včetně v potravinách zakázaného oxidu titaničitého? Obyčejný ocet! Má dezinfekční a antiseptické účinky, navíc pomáhá vyleštit nádobí a skleničky, k tomu nestojí skoro nic.

Zdroj: https://www.apartmenttherapy.com/vinegar-in-dishwasher-with-dishes-rinse-aid-261272
Přidat na Seznam.cz