Top View Fresh Ripe Lemons Wicker Basket Black With Copy Space

Všestranné využití citronových slupek: péče o dům, zahradu i tělo

Citrony jsou známé svou kyselou chutí a osvěžujícím aroma, ale věděli jste, že i kůra tohoto citrusového ovoce má řadu výhod? Citronová kůra, která je často přehlížena a vyhazována, je všestranným a přírodním prostředkem, který lze různými způsoby využít v domácnosti, na zahradě, a dokonce i pro osobní péči.

Přírodní čisticí prostředek

Citronové slupky mají přirozené antibakteriální a antiseptické vlastnosti, díky čemuž jsou vynikající alternativou k chemickým čisticím prostředkům. Vysoká kyselost citronové kůry pomáhá pronikat mastnotou a špínou a zanechává povrchy čisté a lesklé. Chcete-li vytvořit jednoduchý univerzální čistič, namočte citronovou kůru na několik týdnů do octa, směs přeceďte a zřeďte vodou. Tento roztok můžete použít k čištění pracovních desek, dřezů, a dokonce i podlah.

Mohlo by vás zajímat:  Při dodržení několika pravidel orchideje pokvetou a dobře porostou

Osvěžující vůně citronu je nejen povzbuzující, ale působí také jako přírodní deodorant. Využijte toho umístěním několika citronových slupek do chladničky, což vám pomůže odstranit nepříjemné pachy a udržet ledničku svěží.

Zdroj obrázku: Freepik

Vylepšete svou zahradu

Citronové slupky jsou cenným doplňkem každé zahrady. Lze je použít jako přírodní hnojivo a odpuzovač škůdců. Citronová kůra je bohatá na živiny, jako je draslík a fosfor, lze ji zakopat přímo do půdy nebo kompostovat, aby obohatila obsah živin. Silná vůně citronu navíc působí jako přírodní repelent proti mravencům, mšicím a slimákům. Rozsypte nastrouhané nebo nasekané citronové kůry kolem rostlin nebo vytvořte sprej tím, že je na několik dní namočíte do vody a použijete k postřiku zahrady.

Mohlo by vás zajímat:  Tipy pro přípravu svátečního stolu pro různý počet hostů

Rozjasnění pleti a exfoliace

Přírodní kyseliny a vitamín C dělají z citronové kůry účinnou složku pro rozjasnění a exfoliaci pleti. Vytvořte si domácí peeling na obličej rozemletím sušených citronových slupek na prášek a smícháním s medem nebo jogurtem. Jemně vmasírujte směs do pokožky, abyste odstranili odumřelé buňky a získali svěží, zářící pleť. Při používání citronové kůry na obličeji je však nezbytné zachovat opatrnost, protože kyselost ve slupkách může být pro některé typy pleti příliš silná.

Zdroj: https://www.tasteofhome.com/collection/lemon-peel-uses/, https://makeupandbeauty.com/7-amazing-benefits-of-using-lemon-peel-for-your-skin/, https://thehomespunhydrangea.com/7-ways-to-use-lemons-in-your-garden/
Přidat na Seznam.cz