Colony Black Aphids Stem Plant Pest Garden

Proti mšicím se lze bránit domácím kopřivovým nebo česnekovým postřikem

Mšice jsou škůdci, kteří dokážou rostlině opravdu ublížit. Nejenže nehezky vypadají, ale také z květin vysají veškeré živiny, a mohou je až usmrtit. Právě to je důvod, proč je v případě mšic vhodné jednat co nejrychleji. Zároveň máme spoustu surovin vhodných proti nim už dávno doma. Poslouží nám například kopřiva či česnek.

Co mšice vlastně jsou a jak je poznáte

Mšice jsou malí broučci, paraziti, co se na rostlinách přiživují. Jejich přirozeným nepřítelem jsou například ploštice, ty vám ale v případě napadení pokojových rostlin bohužel moc nepomůžou. Na květinách napadení poznáte tak, že se na nich budou vyskytovat malé bílé tečky. Čím více teček, tím závažnější zamoření. Ale i pokud mšice na první pohled nevidíte, dejte si pozor. Zkontrolujte svou sbírku rostlin opravdu důkladně. Mšice se totiž často vyskytují především na spodní straně listů anebo v záhybech blízko u stonku.

Mohlo by vás zajímat:  Citrusové slupky je chyba vyhodit. Nádobí v myčce i celou domácnost rozzáří čistotou a leskem

I když mšice vypadají na rostlině bíle, ve skutečnosti mají žlutou až hnědou barvu a rozmnožují se extrémně rychle. Právě proto je důležité při jakémkoli podezření na tohoto škůdce dát napadenou rostlinu do izolace a okamžitě jednat, abyste zabránili jejich šíření.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak proti mšicím podomácku bojovat

Rad najdeme mnoho a názory na ně se různí. Velice efektivní, ale náročnější způsob, jak se mšic zbavit, je kopřivový postřik. Ten se zhruba měsíc připravuje a je tak dobré si ho udělat preventivně, abyste ho v případě potřeby měli po ruce. Stačí vám nasbírat asi 100 gramů kopřivy a zalít ji litrem vody. Nádobu pak nechte otevřenou a za občasného míchání nechte kopřivy louhovat. Nádobu můžete přikrýt gázou, aby vám do směsi nenapadali broučci. Po dokončení louhování slijte a ještě nařeďte vodou v poměru jedna ku deseti.

Mohlo by vás zajímat:  Kupované tablety do myčky akorát žerou peníze. Stejně účinné si každá hospodyňka může vyrobit sama

O něco rychlejší je česnekový postřik. Nakrájejte česnek, zalijte vodou a tentokrát nechte odstát pouze 24 hodin. Směs je pak připravená k použití. Proces opakujte dle potřeby.

Zdroj: https://www.gardendesign.com/how-to/aphids.html
Přidat na Seznam.cz