Rustic Unpeeled Potatoes Desks

Vlastní brambory lze vypěstovat i na balkoně v pytli

Brambory jsou všestrannou a výživnou zeleninou, kterou lze pěstovat v různých prostředích, včetně malých prostor, jako jsou balkony. V tomto článku prozkoumáme zdravotní přínosy brambor a poskytneme vám návod, jak je pěstovat v pytli na balkoně.

Proč jsou brambory zdravé

Brambory jsou často vnímány jako nezdravé kvůli vysokému obsahu sacharidů, ale ve skutečnosti nabízejí řadu zdravotních výhod, pokud jsou konzumovány střídmě. Zde jsou některé z hlavních důvodů, proč jsou brambory zdravým doplňkem jídelníčku:

  • Jsou bohaté na živiny: Brambory jsou dobrým zdrojem vitamínů C a B6, stejně jako minerálů, jako je draslík a mangan. Obsahují také malé množství dalších důležitých živin, jako je železo a zinek.
  • Jsou dobré pro trávení: Brambory jsou dobrým zdrojem vlákniny, která pomáhá regulovat trávení a udržet pocit sytosti po delší dobu.
  • Mohou zlepšit zdraví srdce: Brambory obsahují sloučeniny zvané polyfenoly, u kterých bylo prokázáno, že mají antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Tyto vlastnosti mohou pomoci snížit riziko srdečních onemocnění.
  • Mohou podporovat zdravou funkci mozku: Brambory jsou dobrým zdrojem cholinu, živiny, která je důležitá pro zdraví a vývoj mozku.
Mohlo by vás zajímat:  S chlupy domácích mazlíčků si poradí vysavač, pračka i gumová rukavice
Zdroj obrázku: Freepik

Jak pěstovat brambory na balkoně v pytli

Když už jsme probrali, proč jsou brambory zdravé, pojďme se vrhnout na to, jak si je vypěstovat na balkoně v pytli. Tato metoda pěstování brambor se nazývá kontejnerové zahradnictví a je to skvělý způsob, jak získat čerstvou zeleninu, i když nemáte vlastní zahradu.

Jak na to:

  1. Vyberte si pytel: Můžete použít jakýkoli pytel, který je alespoň půl metru hluboký a dostatečně široký, aby pojal několik sadbových brambor.
  2. Naplňte pytel zeminou: Můžete použít kupovanou směs nebo si vyrobit vlastní smícháním stejných dílů kompostu, rašeliny a vermikulitu.
  3. Zasaďte sadbové brambory: Sadbové brambory si můžete zakoupit v zahradním centru nebo použít naklíčené brambory z kuchyně. Brambory nakrájejte na malé kousky a ujistěte se, že má každý kousek alespoň jeden počínající klíček (malá prohlubeň, ze které vyraší nová rostlina). Zasaďte sadbové brambory asi 10 cm hluboko do půdy, ve vzdálenosti asi 15 cm od sebe.
  4. Počkejte, až brambory vyklíčí: Dejte pytel na slunné místo a počkejte, až brambory vyklíčí. Jakmile začnou růst, můžete do pytle přidat další zeminu, abyste zakryli klíčky, takže bude vidět pouze horních pár centimetrů rostliny.
  5. Pravidelně zalévejte a přihnojujte: Brambory pravidelně zalévejte, aby byla půda vlhká, a každých pár týdnů přihnojujte vyváženým hnojivem.
  6. Sklizeň brambor: Zhruba po třech měsících by měly být brambory připravené ke sklizni. Jednoduše vysypte zeminu z pytle a brambory posbírejte.
Zdroj: https://www.britannica.com/plant/potato, https://health.ucdavis.edu/blog/good-food/potato-health-benefits-and-why-you-should-eat-more-spuds/2022/05, https://www.webmd.com/diet/health-benefits-potatoes, https://www.healthline.com/nutrition/foods/potatoes, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6160559/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK209327/, https://www.gardenersworld.com/how-to/grow-plants/growing-potatoes-in-a-bag/,
Přidat na Seznam.cz