Moli jsou pohromou každé kuchyně. Vyžeňte je ze svého domova jednou provždy

Moli jsou pohromou každé kuchyně. Vyžeňte je ze svého domova jednou provždy

Potravinoví moli jsou zvířátka, se kterými se nechce setkat snad nikdo. Tito malí motýlci, odborně zvaní zavíječi mouční, se živí našimi zásobami. Pokud se dostanou do domácnosti, musíte vyhodit všechny potraviny, se kterými přišli do styku. Ale co dělat dál, abyste se molů zbavili natrvalo? Pusťte se do generálního úklidu, který zajistí, že ve vaší domácnosti nezůstane ani jeden mol.

Důkladně vyčistěte skříně a police

Nejprve vyčistěte všechny skříně. Nejen ty, ve kterých jste skladovali sypké produkty, ale i skříňky s hrnci. Pokud je to možné, vyndejte všechny police a povrchy důkladně omyjte mýdlovou vodou. Poté je otřete hadříkem namočeným v roztoku octa (jeden díl vody na jeden díl octa), případně přidejte i pár kapek citrusového nebo hřebíčkového oleje.

Mohlo by vás zajímat:  Moli se chytí do pasti s jablečným octem. Je důležité zbavit se jich úplně

Pokud z nějakého důvodu nemůžete police vyjmout nebo máte ve skříních těžko přístupná místa, kam se hadrem nedostanete, vyfoukejte je proudem horkého vzduchu z fénu. To by mělo účinně zabít larvy, které hnízdí ve štěrbinách. Těžko dostupná místa můžete také postříkat octovým roztokem nalitým do rozprašovače.

Zdroj obrázku: Freepik

Nachytejte je do pasti

Připravte na moly past. Na podšálek nebo do malé misky nalijte trochu jablečného octa nebo suchého vína. Moli tuto vůni milují a bude je přitahovat. Jakmile se ale pokusí napít, utopí se. Takto se zbavíte i těch molů, které jste důkladným úklidem nezlikvidovali. Tuto past můžete používat i preventivně.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit se myší lze humánním způsobem

Preventivně můžete použít i další ingredience. Usušené citrusové kůry (například z mandarinek, pomerančů, citronů nebo limetek) jsou velmi účinné při odpuzování molů. Naaranžujte je do skříněk a na police. Případně můžete vzít jeden celý pomeranč, zapíchnout do něj několik hřebíčků a pověsit ho na teplé místo, aby uschnul. Pak ho vložte do nejvíce ohrožené skříňky. Účinnost citrusů posílíte rozprostřením bobkových listů nebo mírně rozdrcených kaštanů na různá místa ve skříňkách.

Zdroj: https://treehouse.co/us/blog/indian-meal-moth-4-effective-ways-to-get-rid-of-pantry-moths.html
Přidat na Seznam.cz