Prošlé léky patří k likvidaci, riziko možných nežádoucích účinků se nevyplatí pokoušet

Prošlé léky patří k likvidaci, riziko možných nežádoucích účinků se nevyplatí pokoušet

Každý má v domácnosti svou zásobu léků, kdyby náhodou některý člen rodiny onemocněl. Co ale dělat s léky, které jsou již prošlé? Nesmíte je vyhodit do koše, nejlepší variantou je vrátit je do lékárny, kde si s nimi budou vědět rady. Vyhodit je můžete také do speciálních kontejnerů.

Léky z popelnic se mohou dostat do rukou bezdomovcům

Léky, které vyhodíte a jsou například na předpis, se mohou dostat do rukou bezdomovcům nebo dětem, které by se s nimi vůbec neměly dostat do styku. Léky, které mají prošlou dobu trvanlivosti, totiž neztrácejí na účinnosti. Mohou dále fungovat, ale není u nich žádná jistota. Proto výrobci léků nedoporučují je používat, pokud mají po době spotřeby.

Mohlo by vás zajímat:  Epipremnum potřebuje dostatek vody a slunce. Pak budou jeho listy vždy ozdobou interiéru

V každé lékárně dnes najdete kontejner, do kterého můžete prošlé léky vložit. Je to pro ochranu všech, kterým by se prošlé léky mohly dostat do rukou. Pro některé to může být tah, který má pacienty donutit častěji léky kupovat a utrácet za ně více peněz. Někdy se totiž celé balení léků nespotřebuje, a přitom jsou léky potřeba například znovu v opakované léčbě, ale prošlé už se použít nedají.

Zdroj obrázku: Freepik

Účinnost léčivé látky se postupně mění

Když lék funguje, proč ho tedy vyhazovat, ptají se někteří pacienti. Prodloužení data spotřeby by podle ekonomů ušetřilo každému člověku až 100 dolarů. Ve Spojených státech by to znamenalo úsporu pro pacienty až 300 miliard dolarů za rok. Výrobcům léků by se tak produkce vůbec nevyplatila.

Mohlo by vás zajímat:  Vařená vajíčka vydrží v lednici až týden čerstvá

Po skončení data spotřeby tak nemáte jistotu, jestli bude lék skutečně fungovat. A vůbec to nepoznáte. Raději se poraďte se svým lékařem, jestli léky ještě nechcete vyhazovat, ale budete je potřebovat. Někdy není bezpečné prošlé léky používat, v některých případech se ale nic nestane. Léky skladujte na temném a chladném místě, protože jedině tak budete mít jistotu, že jsou bezpečné. A v takovém případě nemusíte koukat na to, kdy jim končí spotřeba.

Zdroj: https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000534.htm
Přidat na Seznam.cz