Prořezání malin na jaře je nutné provést radikálně. Keře pak porostou a zesílí mnohem lépe

Prořezání malin na jaře je nutné provést radikálně. Keře pak porostou a zesílí mnohem lépe

Řezání malin je jedním z nejdůležitějších kroků, aby se rostliny správně vyvíjely. Pomáhá zvýšit úrodu a vpouští vzduch mezi větvičky. Důležité ale je zachytit správný okamžik k prořezání. Kdy je to nejlepší?

Akci neodkládejte

Aby k malinám mohl dostatek vzduchu a sluneční světlo, je jarní prořezání nezbytností. Díky němu budou výhonky prosperovat a neodumřou. Nejvhodnější chvíle k provedení akce je brzy na jaře, těsně poté, co rostliny zahájí vegetační období. Brzy tedy nastane čas začít. Nejpozdějším termínem je polovina května, aby rostliny měly dost času k tvorbě ovoce. Co hrozí, pokud prořezání odložíte? Výhonky vyrostlé v létě nebudou mít dostatek času ke svému růstu, což se bohužel může velice negativně projevit na úrodě v dalším roce.

Mohlo by vás zajímat:  Při koupi rostliny nedejme na první pohled, správné je zavrtat se do hlíny, ta řekne nejvíce
Zdroj obrázku: Freepik

Zajistíte dobrý růst

Především je důležité, abyste poctivě odstranili všechny mrtvé, staré a poškozené větve a výhonky. Z ročních výhonků ponechejte maximálně sedm nejsilnějších a i ty opravdu hodně zkraťte. Zároveň nezapomeňte odstranit postranní výhonky. Boční výhonky ponechte jenom do výšky 15 centimetrů nad zemí. Zdá se vám postup prořezání rostlin příliš radikální? Ano, možná to tak na první pohled vypadá, ale jedině tak zajistíte opravdu dobrý růst malin, a to jak větví, tak samozřejmě i samotných plodů.

Mohlo by vás zajímat:  Chryzantémy přirozeně odpuzují klíšťata, ideální jsou pro vysazení na zahradě

Nástroje dezinfikujte

Především si vyberte ostrý nůž či nůžky, protože jinak výhonek tupým nástrojem roztřepíte a může pak následně i odumřít. Řez musí být naprosto čistý a ostrý, aby úprava měla ten správný efekt a zabránila dalšímu růstu. Také nezapomeňte na důkladnou dezinfekci nástrojů, a to buď alkoholem, nebo denaturovanou či vroucí vodou. Je to velmi důležitý krok, proto ho neopomíjejte. Mohli byste totiž rostliny infikovat plísňovými nebo houbovými chorobami. Před použitím nástroje také opravdu pořádně vysušte.

Zdroj: https://extension.umn.edu/raspberry-farming/pruning-and-training-raspberries
Přidat na Seznam.cz