Chrysanthemums Botanical Garden Chrysanthemum Flowers Autumn Garden

Chryzantémy přirozeně odpuzují klíšťata, ideální jsou pro vysazení na zahradě

Klíšťata představují významnou hrozbu jak pro lidi, tak pro zvířata, přenášejí různé nemoci, jako je lymská borelióza a horečka Skalistých hor. I když existuje mnoho komerčně dostupných produktů pro boj s klíšťaty, někteří zahradníci hledají přírodní alternativy k ochraně svých venkovních prostor. Jedno takové řešení se nachází v jemných okvětních lístcích květů chryzantém.

Jak funguje obranný mechanismus chryzantémy

Chryzantémy obsahují přírodní insekticid zvaný pyretrin. Tato sloučenina je široce používána v různých repelentech proti hmyzu a zemědělských produktech kvůli své účinnosti proti škůdcům, jako jsou klíšťata.

Mohlo by vás zajímat:  Připravte svůj dům a zahradu na podzimní rozmary počasí

Pyretrin funguje jako kontaktní jed, který při přímém kontaktu rychle ovlivňuje nervový systém hmyzu a klíšťat. Když se klíšťata dostanou do kontaktu s chryzantémami nebo repelenty na bázi pyretrinu, sloučenina naruší jejich schopnost krmit se a rozmnožovat a účinně je odrazuje od pobytu v oblasti.

Zdroj obrázku: Freepik

Použití chryzantém jako přírodního repelentu proti klíšťatům

Chcete-li využít chryzantémy jako přirozenou obranu proti klíšťatům ve své zahradě, zkuste některý z následujících tipů:

  • Zasaďte chryzantémy strategicky: Začleňte chryzantémy do své zahradní krajiny, zejména v oblastech, které jsou náchylné k napadení klíšťaty, jako je vysoká tráva, keře nebo vlhké a stinné oblasti.
  • Udržujte pravidelnou péči o rostliny: Zajistěte, aby chryzantémy ve vaší zahradě dostávaly dostatečné sluneční světlo, vodu a výživu. Zdravé rostliny s větší pravděpodobností produkují vyšší koncentrace pyretrinu, což maximalizuje jejich vlastnosti odpuzující klíšťata.
  • Vytvořte bariérový efekt: Zvažte výsadbu chryzantém po obvodu zahrady nebo jako hranici kolem vysoce rizikových oblastí. To může vytvořit přirozenou bariéru, která odradí klíšťata od vstupu do vaší zahrady.
  • Používejte repelenty na bázi pyretrinu: Pokud potřebujete další ochranu proti klíšťatům, můžete najít komerčně dostupné repelenty proti hmyzu, které využívají pyretrin extrahovaný z chryzantém.
  • Podporujte biologickou rozmanitost: Podporujte rozmanitý ekosystém ve své zahradě vysazováním různých druhů květin, bylin a keřů. Také přilákání užitečného hmyzu, jako jsou berušky, může pomoci regulovat populace klíšťat přirozeně.
Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://www.britannica.com/plant/Chrysanthemum, http://npic.orst.edu/factsheets/pyrethrins.html, https://ipm.ucanr.edu/TOOLS/PNAI/pnaishow.php?id=62
Přidat na Seznam.cz