chrysanthemums-botanical-garden-chrysanthemum-flowers-autumn-garden

Chryzantémy přirozeně odpuzují klíšťata, ideální jsou pro vysazení na zahradě

Klíšťata představují významnou hrozbu jak pro lidi, tak pro zvířata, přenášejí různé nemoci, jako je lymská borelióza a horečka Skalistých hor. I když existuje mnoho komerčně dostupných produktů pro boj s klíšťaty, někteří zahradníci hledají přírodní alternativy k ochraně svých venkovních prostor. Jedno takové řešení se nachází v jemných okvětních lístcích květů chryzantém.

Jak funguje obranný mechanismus chryzantémy

Chryzantémy obsahují přírodní insekticid zvaný pyretrin. Tato sloučenina je široce používána v různých repelentech proti hmyzu a zemědělských produktech kvůli své účinnosti proti škůdcům, jako jsou klíšťata.

Mohlo by vás zajímat:  Hustý a sytě zelený trávník po celou sezónu: připravte si domácí hnojivo

Pyretrin funguje jako kontaktní jed, který při přímém kontaktu rychle ovlivňuje nervový systém hmyzu a klíšťat. Když se klíšťata dostanou do kontaktu s chryzantémami nebo repelenty na bázi pyretrinu, sloučenina naruší jejich schopnost krmit se a rozmnožovat a účinně je odrazuje od pobytu v oblasti.

Zdroj obrázku: Freepik

Použití chryzantém jako přírodního repelentu proti klíšťatům

Chcete-li využít chryzantémy jako přirozenou obranu proti klíšťatům ve své zahradě, zkuste některý z následujících tipů:

  • Zasaďte chryzantémy strategicky: Začleňte chryzantémy do své zahradní krajiny, zejména v oblastech, které jsou náchylné k napadení klíšťaty, jako je vysoká tráva, keře nebo vlhké a stinné oblasti.
  • Udržujte pravidelnou péči o rostliny: Zajistěte, aby chryzantémy ve vaší zahradě dostávaly dostatečné sluneční světlo, vodu a výživu. Zdravé rostliny s větší pravděpodobností produkují vyšší koncentrace pyretrinu, což maximalizuje jejich vlastnosti odpuzující klíšťata.
  • Vytvořte bariérový efekt: Zvažte výsadbu chryzantém po obvodu zahrady nebo jako hranici kolem vysoce rizikových oblastí. To může vytvořit přirozenou bariéru, která odradí klíšťata od vstupu do vaší zahrady.
  • Používejte repelenty na bázi pyretrinu: Pokud potřebujete další ochranu proti klíšťatům, můžete najít komerčně dostupné repelenty proti hmyzu, které využívají pyretrin extrahovaný z chryzantém.
  • Podporujte biologickou rozmanitost: Podporujte rozmanitý ekosystém ve své zahradě vysazováním různých druhů květin, bylin a keřů. Také přilákání užitečného hmyzu, jako jsou berušky, může pomoci regulovat populace klíšťat přirozeně.
Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/diseases/index.html, https://www.britannica.com/plant/Chrysanthemum, http://npic.orst.edu/factsheets/pyrethrins.html, https://ipm.ucanr.edu/TOOLS/PNAI/pnaishow.php?id=62
Přidat na Seznam.cz