Při koupi rostliny nedejme na první pohled, správné je zavrtat se do hlíny, ta řekne nejvíce

Život bez květin je nepředstavitelný. Nebo květiny nemáte rádi? Dokáží dokonale vyzdobit interiér, navodit správnou a uklidňující atmosféru, ale také vyčistit vzduch, což je jejich obrovskou výhodou. Již dříve byly takové rostlinky dostupné pouze v zahradnictvích, květinářstvích a místech tomu určených. V dnešní době lze sehnat rostlinu i v supermarketu. Především v supermarketech jsou rostliny méně hlídané, i když na první pohled vypadají svěže a přímo dokonale, po nákupu a odnesení domů mohou rychle uvadnout. To proto, že jsou hodně zchlazené nebo nejsou ošetřené tak, jak by měly být. Jak si vybrat správnou rostlinu, která vydrží?    

Zdravé listy jsou rozhodující

Chcete-li koupit v supermarketu krásnou rostlinku, zkontrolujte její vzhled. Její listy by měly být pevné, hezké, nepolámané, a především by měla souhlasit barevnost rostliny. Pokud ale uvidíte mírně povadlou rostlinku, nevyhýbejte se ji, chybí ji pouze voda. Pokud jsou listy zvrásnělé, nahnědlé, rostlinu nekupujte. Takové květina může začít zahnívat nebo i přes výměnu substrátu, může obsahovat plísně, kvůli kterým se rostlina již nepodaří zachránit nebo to bude velmi problematické.   

Mohlo by vás zajímat:  Péče o trávník v létě: roli hraje správné zalévání, sekání i hnojení
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Barva

Barva listů a jejich případné zbarvení je důležité. Pokud je na jedné straně listu vybledlá skvrna, Je to způsobeno nedostatkem chlorofylu. Ten lze jednoduše doplnit pomocí hnojiva. Jiné zbarvení listů, jako je flek na horní i spodní straně v bílém nebo hnědém odstínu, mohou být příznakem plísně. Takových potíží se velmi špatně zbavuje, proto bude lepší se takové rostlině vyhnout.  

Černý pasažér

Rostliny na sobě mohou mít především na spodní části listů drobný hmyz, který si bez povšimnutí můžete odnést domů a tímto způsobem infikovat i ostatní rostliny v interiéru. Nejznámější je Mealybugs – malý hmyz bílé barvy. Pokud také zahlédnete bílou hustou pavučinu ve spod listu, vyhněte se takové rostlině.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Substrát

Rostliny v obchodě mají většinou substrát, který se používá k rychlému pěstování. Hlína by měla být mírně vlhká či sušší. Pokud je hlína naopak velmi mokrá, kořínky mohou uhnívat, a to vede k brzkému uhynutí. Vhodné je po zakoupení rostliny ji ihned přesadit. Než ji přesadíte do jiné zeminy, bylo by dobré, ne ale nutné, kořeny pošplíchat fungicidem. Poté znovu rostlinu zasaďte. Jestliže jste kořeny ošetřili, počkejte pár dnů s prvním zalitím.   

Přidat na Seznam.cz