Spaleniny

Připálený hrnec nevyhazujte. Se spáleninou si snadno poradí osvědčení domácí pomocníci

Stačí chvilka nepozornosti, a neštěstí je na světě. Připálené jídlo je na vyhození a hrnec s přiškvařeným jídlem je spíše k pláči. Hrnec nebo pánev naštěstí nemusíte hned odepsat a vyhodit do kontejneru. Nabízí se hned několik možností k tomu, jak připáleninu z nádobí snadno odstraníte.

Univerzální jedlá soda

Jedlá soda je univerzální prostředek, který využijete nejen v kuchyni, ale i koupelně a zbytku domácnosti. Díky svým dezinfekčním účinkům se využívá při čištění, mytí a odstraňování plísní. Pomůže vám také s ucpaným odpadem.

Mohlo by vás zajímat:  Zatočte s roztoči a vyžeňte je z ložnice. Metoda je jednoduchá a prospěje celé místnosti

Připálený hrnec s jedlou sodou opravíte tak, že do hrnce nalijete zhruba sklenici vody a přidáte dvě lžíce jedlé sody. Trochu promíchejte a takto vytvořenou směs několik minut povařte. V případě, že to nepomůže, tak celý proces opakujte. Ale pozor! Jedlé sodě se vyhněte pokud používáte smaltované hrnce.

Zdroj obrázku: Freepik

Se spáleninou zatočí kuchyňská sůl i ocet

Podobně jako jedlá soda funguje i kuchyňská sůl. Na odstranění spáleniny vám stačí klasická kuchyňská sůl. Tou zasypte spálený hrnec nebo pánev a nechte působit přes noc. Druhý den ráno spáleninu snadno odstraníte papírovou utěrkou.

Mohlo by vás zajímat:  Klíče nebo módní doplňky lze doma uložit prakticky, a přitom kreativně. Fantazii se meze nekladou

Podobně jako jedlá soda tak i ocet je univerzální dezinfekční prostředek. Do připáleného hrnce nalijte dvě sklenice běžného octa a několik minut povařte. Jen upozorňujeme, že tato metoda příliš nevoní. Před začátkem celého procesu tak otevřete okna.

Zdroj obrázku: Freepik

Překvapivá síla tablety do myčky

Co jiného by mělo odstranit spáleninu, když ne prostředek k mytí nádobí? Jenže jak všichni víme, připálené nádobí v myčce příliš neobstojí a běžný mycí program spáleninu neodstraní. Síla mycí tablety je totiž v myčce příliš rozředěná, a je tak třeba vyšší koncentrace mycího prostředku.

Mohlo by vás zajímat:  Bublinkovou fólii miluje každé dítě. I dospělí z ní ale mohou mít radost

Toho docílíte snadno. Na dno hrnce nebo pánve vložte mycí tabletu a tu přelijte dostatečným množstvím horké vody. Takto nechte do rána odstát. Mycí tableta naruší spáleninu, kterou ráno snadno odstraníte papírovou utěrkou.

Zdroj: https://www.thekitchn.com/5-ways-to-clean-a-scorched-pan-252295
Přidat na Seznam.cz