Grilovací sezóna je tady! Nejvyšší čas nachystat gril a zbavit ho všech nečistot
Vzhledem k tomu, že se léto rychle blíží, je čas připravit se na grilovací sezónu. A tím úplně prvním krokem by mělo být vyčistit gril od všech zbytků z kuchařských dobrodružství minulého léta. Ačkoli čištění grilu není to nejpříjemnější, určitě se vyplatí kvůli bakteriím, které se na něm mohly usadit. S našimi radami to zvládnete snadno a efektivně.
Gril – ohnisko bakterií
Podle vědců se na grilech, zejména na roštech, nachází shluky bakterií, mimo jiné listérie, salmonely a E. coli. V malém grilu může žít až 1,7 milionu bakterií, které jsou nebezpečné pro naše zdraví. Jíst jídlo z takového grilu vede k trávicím potížím, bolestem břicha, a dokonce i ke kardiovaskulárním onemocněním. To jsou pro mnohé z nás dostatečně přesvědčivé argumenty, proč po každém použití důkladně vyčistit gril.
Jak s čištěním začít?
Otřít gril jen povrchově nestačí. Čištění začněte demontáží grilu. Jeho rozebráním můžeme efektivně vyčistit každou jeho součástku a zabránit tak množení bakterií i na těžko přístupných místech.
Rošt
Nejšpinavější částí grilu je obvykle rošt, kde se hromadí nejvíce bakterií. Čistit ho můžete pomocí běžného mycího prostředku nebo silnějších chemikálií, záleží na stupni znečištění. Čerstvé nečistoty lze umýt lépe než ty zaschlé z loňské grilovací sezony.
- Čerstvá špína – Smíchejte šálek vody, 100 ml octa a pár kapek mycího prostředku a dejte do lahve s rozprašovačem. Ihned po grilování vložte rošt do velké mísy nebo například do vany a nastříkejte vzniklým roztokem. Nechte chvilku působit, poté otřete houbičkou a opláchněte vodou.
- Zaschlé nečistoty – Zaschlé nečistoty nenamáčejte, ale nejprve je mechanicky odstraňte (kartáčem, škrabkou). Poté pokračujte mytím octovým roztokem (viz výše).
Víko grilu a mísa
Na krytu grilu a v misce většinou nejsou žádné zbytky jídla, proto je očistěte teplou vodou, čisticím prostředkem a octem. Nejprve je namočte do teplé vody, poté je omyjte octem a saponátem na mytí nádobí. Nejlépe to půjde houbičkou. Nakonec špínu otřete papírovým ručníkem a součástky opláchněte teplou vodou.
Grilovací náčiní
Nezapomínejte pořádně umýt i grilovací náčiní, například obracečky na maso, kleště apod. Obvykle postačí nechat chvíli působit přípravek na mytí nádobí a pak opláchnout v teplé vodě. Pokud jsou zbytky na náčiní zaschlé, nejdříve je seškrábejte a teprve poté umývejte vodou.
Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/lifestyle/cleaning/a21096420/bbq-grill-how-to-clean-a-barbecue/