Připálená žehlička je noční můra každé hospodyňky. S několika triky bude znovu jako nová

Připálená žehlička je noční můra každé hospodyňky. S několika triky bude znovu jako nová

Žehlička je jedním z nejoblíbenějších domácích spotřebičů. Stává se ale, že nevhodně zvolená teplota způsobí doslova katastrofu a napálená látka zašpiní dno žehličky. Pokud takovou žehličku budeme dále používat, hrozí, že zničíme i další oblečení tmavými skvrnami, které jen těžko odstraníme. Naštěstí existují prostředky, které žehličku vyčistí tak, že bude opět jako nová.

Použijte hadřík namočený v octu

Nejprve zkuste vzít kousek pečicího papíru a přejet po něm teplou žehličkou. Přiškvařené nečistoty by se měly do papíru vsáknout. Pokud to nepomůže, počkejte, až žehlička trochu vychladne. Dalším skvělým pomocníkem je ocet. Lehce žehličku zahřejte a odpojte od elektrické energie. Namočte do octa bavlněný hadřík a třete žehlicí plochu, dokud špína nezmizí.

Mohlo by vás zajímat:  K ucpanému odtoku není nutné volat instalatéra. V kuchyni najdete levnější pomocníky

Na bavlněnou utěrku nasypte třetinu šálku kuchyňské soli a přežehlete žehličkou při teplotě asi 150 °C. Případně si můžete zakoupit speciální ubrousky se saponátem, které by rovněž měly pomoci. Pokud je připálené místo čerstvé, použít můžete zubní pastu. Je velmi účinná a navíc nepoškrábe žehlicí plochu. Stačí na hadřík nanést trochu pasty a přežehlit, skvrna se během chvíle zcela rozpustí. Nakonec vychladnutou žehličku opláchněte studenou vodou.

Zdroj obrázku: Freepik

Pravidelná údržba je základ

O žehličku se musíte pravidelně starat, aby se na ní neusazoval vodní kámen. Hrozí totiž, že si ho nechtěně nažehlíte na oblečení a látka bude vypadat jako posypaná lupy. Moderní žehličky mají odpařovací komůrky s nepřilnavým povrchem, které kámen vyloučí pomocí samočisticí funkce. Pokud vlastníte starší typ žehličky, zkuste ponořit žehlicí plochu do dřezu s trochou octa. Během hodiny se vyčistí.

Mohlo by vás zajímat:  Jedlá soda pomůže pročistit tělo a utlumit pálení žáhy

Nejjednodušší je samozřejmě prevence. Po každém použití žehličky vylijte přebytečnou vodu z nádržky a udržujte ji čistou. Připáleninám nejlépe předejdete, když se budete vždy řídit doporučenou teplotou žehlení. Zde se rozhodně vyplatí investovat do novější žehličky s nepřilnavým povrchem.

Zdroj: https://www.architecturaldigest.com/story/how-to-clean-an-iron
Přidat na Seznam.cz