Cutlery 377700 1280

Příbory se budou opět blýskat jako nové díky jednoduchým domácím metodám

Dnes již málokdo hoduje na stříbře, a tak se tato doporučení už zdaleka nevztahují jen na stříbrné příbory, ale lze je úspěšně použít i na příbory z jiných materiálů. Jen dejte pozor, pokud má vaše sada například dřevěné rukojeti, protože ty je třeba držet mimo přímé působení vody a intenzivních čisticích látek.

Zašlé příbory lze účinně vyčistit pomocí několika ingrediencí, které míváte obvykle doma. Navíc, díky těmto návodům dobře vyčistíte i takové příbory, které mají například ryté nebo atypicky tvarované rukojeti, jejichž údržba je tak o to náročnější.

Mohlo by vás zajímat:  Mouchy jsou nejen otravné, přenáší vážné choroby. Ochraňte před nimi celou domácnost
Zdroj obrázku: Freepik

Maximálně účinná metoda založená na citronové šťávě a jedlé sodě

Pokud zkombinujete čisticí a dezinfekční účinky čerstvé citronové šťávy a jedlé sody, získáte velice efektivní prostředek, po jehož použití budou vaše příbory jako nové. Jen pamatujte na to, že výsledná směs má mít konzistenci pasty, proto citronovou šťávu přidávejte opravdu jen po kapkách. Navíc by neměla obsahovat ani dužninu, ani semínka.

Základem čisticí pasty je jedlá soda v množství odpovídajícím čtyřem čajovým lžičkám. K té postupně přikapávejte citronovou šťávu, přibližně 10 až 12 kapek. Vytvořenou hustou pastu dobře promíchejte, naneste ji na již nepotřebný zubní kartáček a krouživými pohyby jednotlivé kusy sady vyčistěte. Čisté příbory poté již jen klasicky umyjte čisticím prostředkem a vodou a vyleštěte, k čemuž se nejlépe hodí měkčí hadřík.

Mohlo by vás zajímat:  Ne každý olivový olej je opravdu kvalitní. Zaměřte se při výběru na důležité údaje
Zdroj obrázku: Freepik

Pokud vám tento postup připadá příliš pracný, inspirujte se zubním kartáčkem a k vyčištění příborů použijte pouze zubní pastu. I ta patří k dobrým pomocníkům.

Solná lázeň a hliníková folie

Další poměrně jednoduchou metodou, vhodnou spíše pro „lehčí případy“, je lázeň připravená z většího množství soli a horké vody. Důležitá je také hliníková folie, kterou rozložte do nádoby. Na ni nasypejte přibližně osm polévkových lžic soli s příměsí jodu, zalijte horkou vodou, promíchejte dřevěnou špachtlí a na folii rozložte příbor. Mísu nebo jinou nádobu s lázní zakryjte, s tím, že čisticí proces by měl trvat alespoň 45 minut. Poté stačí příbory otřít, klasicky je umýt vodou a čisticím prostředkem a nakonec utřít dosucha a vyleštit.

Zdroj: https://www.diybeautify.com/2020/03/easiest-way-to-clean-stainless-steel-utensils-cutlery.html
Přidat na Seznam.cz