Cisteni Koberce2

Skrvny od vína, barev nebo džusu na koberci vyčistíte i bez chemie a zdlouhavého drhnutí

Některé skvrny na koberci lze na první pohled vyčistit jen velmi obtížně. Jde především o skvrny od jídla, malířských barev nebo fixů. Nemusíte se ale ihned uchylovat k chemickým prostředkům a koberec složitě drhnout, někdy stačí sáhnout po osvědčených domácích receptech. I velmi odolné skvrny pak zmizí poměrně snadno.

Amoniak a sůl

Prvním způsobem je použití amoniaku. Chcete-li se zbavit skvrn, otřete je houbičkou namočenou v roztoku vyrobeném ze sklenice amoniaku a dvou litrů vody. Pak oblast vysušte. Pokud je to nutné, postup ještě jednou opakujte. Na pomoc si můžete vzít i ocet se solí. Stačí smíchat dvě lžičky soli a půl sklenice octa a skvrny s nimi otřít.

Mohlo by vás zajímat:  Kvalitní izolace oken udrží teplo uvnitř bytu a sníží náklady na vytápění
Zdroj obrázku: Freepik

Velmi účinná je i pasta ze lžíce octa a lžíce kukuřičného škrobu. Naneste ji na špinavou skvrnu, nechte přes noc působit a ráno pohodlně vysajte. Pokud se chcete zbavit skvrn od barvy, smíchejte dvě lžíce octa, lžičku pracího prášku a sklenici vody. Pomocí houbičky směs naneste na skvrnu a jemně otřete, měla by po chvilce zmizet.

Džus odstraní prací prášek s octem

Na skvrny od ovoce a džusu si připravte lžíci pracího prášku a lžíci octa. Obojí rozmíchejte ve sklenici vody. Hadříkem nebo houbičkou roztok naneste na skvrnu a otírejte tak dlouho, než skvrna zmizí. Pokud nedopatřením na koberec vylijete červené víno, nemusíte ho hned vyhazovat. Zkuste ho nejprve posypat solí, chvíli vyčkejte, než absorbuje tekutinu, a omyjte studenou vodou. Pokud postup nezabral, posypte skvrnu ještě jednou, deset minut nechte sůl působit a poté ji vysajte.

Mohlo by vás zajímat:  Okurka přirozeně odpuzuje mravence z domů i zahrad
Zdroj obrázku: Freepik

Skvrn na koberci vás zbaví i prášek do pečiva. Nasypte ho na skvrnu, nechte čtyři hodiny působit a pak vysajte vysavačem. Pokud jsou skvrny už zaschlé, otřete je tamponem namočeným v roztoku čtyř lžic jedlé sody a litru vody. Nechte tampon na skvrně přiložený asi hodinu. Poslední vychytávkou je použití pěny na holení. Účinná je především na mastné skvrny. Po zaschnutí pěny ji umyjte vodou.

Zdroj: https://www.goodhousekeeping.com/uk/house-and-home/household-advice/a671140/how-to-clean-a-carpet/
Přidat na Seznam.cz