Při dodržení několika pravidel orchideje pokvetou a dobře porostou

Při dodržení několika pravidel orchideje pokvetou a dobře porostou

Otázka, kterou si klade každý pěstitel orchidejí. Jak se o tyto rostliny starat, aby bujně kvetly? Orchideje patří mezi nejoblíbenější květníkové rostliny vůbec, prodávají se v hobbymarketech i běžných supermarketech. Jsou ideálním dárkem pro každou ženu při jakékoliv příležitosti, což z orchideje činí dárek číslo jedna. Jenže jak se o orchidej starat, aby dělala radost po dlouhou dobu? Stačí se inspirovat sedmi osvědčenými radami zahradníků.

Umístění

Mají krásné a bohaté květy, hýří všemi barvami a mají velmi efektní vzhled, právem se tedy orchideje považují za královny interiéru. Pěstují se poměrně snadno, jen je třeba mít na paměti několik pravidel. Například milují světlo, ale nesmí stát na přímém slunci, protože paprsky by mohly popálit listy. Při absenci jihozápadně směřovaných parapetů se doporučuje proto pořídit speciální světlo v zahradnických potřebách, aby orchidej netmavla a mohla kvést.

Mohlo by vás zajímat:  Zápach z cigaret se nasákne do všeho, eliminujte ho účinnými prostředky

Květináč

Krásný designový květník? Ale kdeže, orchideje milují běžné průhledné obaly, protože mají vzdušné kořeny. Navíc není vhodné květník po dobu dvou let od nákupu měnit nebo při přesazování volit větší velikost.

Zdroj obrázku: Freepik

Substrát

Orchideje patří mezi epifyty rostoucí v korunách stromu, ke svému životu proto nepotřebují klasickou zeminu nebo půdu, naopak je vhodná směs kůry, perlitu a rostlinných zbytků s občasným přídavkem vhodného hnojiva.

Zálivka

Jak již bylo zmíněno, nepotřebují klasickou zeminu, ale ani každodenní zálivku. Orchideje se zalévají až po kontrole substrátu, kdy je opravdu vysušený. Zalévá se vodou o pokojové teplotě přibližně jednou týdně, v zimě až jednou za dva týdny.

Mohlo by vás zajímat:  Chybně uložené dříví znatelně poškodí krb i komín

Množství vody

Orchidej se může zalévat klasicky vrchem nebo spodem. Při zalévání vody horem se musí nalít velké množství vody a po 20 minutách nechat přebytečnou tekutinu odtéct. Obdobně se při zalévání spodní metodou musí nechat následně kořeny okapat. Používá se dešťovka nebo odstátá voda z kohoutku.

Teploty

Stálá teplota okolo 20 stupňů Celsia? V tom případě počítejte, že orchidej nepokvete a budou ji zdobit jen zelené listy. Jak je to možné? Orchidej miluje rozdíly mezi denní a noční teplotou, který by se měl pohybovat v rozmezí 9 až 12 stupňů Celsia, přes den okolo 22 stupňů Celsia, v noci pak asi 10 stupňů Celsia.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny od vosku, stearinu nebo parafínu potrápí i zkušené hospodyňky. Se správným postupem ovšem zmizí

Prořezávka

Strach z prořezávky orchidejí? Je zcela zbytečný, stonek se zastřihuje pár dní po odkvětu ve výšce tří výrůstků od základny, po třech týdnech vyraší nový.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/orchids/indoor-orchid-care.htm
Přidat na Seznam.cz