Nenechte jahody o samotě. Bylinky a zelenina ve stejném záhoně je podpoří v bohaté úrodě

Nenechte jahody o samotě. Bylinky a zelenina ve stejném záhoně je podpoří v bohaté úrodě

Kdo by neznal a nemiloval sladké ovoce, jímž jsou právě jahody. Známe vychytávky pro bohatší úrodu, stačí vedle jahod vysadit některé rostliny jako bylinky nebo zeleninu. Díky těmto rostlinám nebudete muset používat tolik chemických postřiků a zároveň budou chráněny před škůdci.

Jahody patří k symbolům léta. Kdo by odolal jejich zářící červené kráse a lahodné chuti. Můžete je jíst samostatně nebo v dalších variantách. Nejchutnější jsou, když je utrhnete přímo z keře. Velice důležitá je příprava výsadby:

  • správná poloha,
  • zálivka,
  • hnojení,
  • správné rostliny v okolí jahod.

Velice důležité je rozhodnutí, jaké rostliny vysadíte v blízkosti jahod. S některými rostlinami mohou soutěžit o půdu, zatímco s jinými růst jako houby po dešti. To vše se dočtete dále.

Výsadba jahod ve společnosti zeleniny

Jak už bylo výše zmíněno, ve společnosti správné zeleniny mohou jahody růst rychleji. Jaká zelenina patří do zmíněného výběru? Česnek, cibule, pórek a pažitka patří k vhodným druhům. Jejich protizánětlivé vlastnosti pomáhají i růstu jahod. Tato zelenina uvolňuje fytocidy, které chrání jahody před škůdci a plísní.

Mohlo by vás zajímat:  Zalévání zahrady má pravidla. Nejvíce rostlinám prospěje dešťová voda
Zdroj obrázku: Freepik

Luštěniny pomohou díky schopnosti vázat dusík ze vzduchu a jeho následnému dodání do půdy bujnějšímu růstu jahod. A co se týče vzájemné symbiózy a následného sklizení? O to se postará listová zelenina.

Vhodné bylinky?

Jako odpuzovač škůdců poslouží tymián. Ostatní bylinky obohatí chuť jahod, patří mezi ně: koriandr, kmín, šalvěj lékařská a máta peprná. Pro přilákání hmyzu a následné opylování poslouží heřmánek a brutnák.

Co vyloženě nesnáší jahody?

Negativní vliv na růst jahod má brukvovitá zelenina (zelí, růžičková kapusta, květák, brokolice, kapusta a kedlubna), stejně jako okurka. Jahodové keře nebudou plodit ve společnosti lesních jahod, malin a ostružin, a to především kvůli stejným škůdcům. Jakmile dojde k napadení jedné rostlinky, okamžitě se škůdci přesunou na všechny v okolí.

Zdroj: https://www.homesandgardens.com/advice/strawberry-companion-plants
Přidat na Seznam.cz