Přesazování je u rostlin nezbytné. S těmito chybami ale vše živé skončí v popelnici. Přitom stačí tak málo a i začátečník se vyhne problémům

Přesazování je u rostlin nezbytné. S těmito chybami ale vše živé skončí v popelnici. Přitom stačí tak málo a i začátečník se vyhne problémům

K přesazení rostliny byste měli přikročit zpravidla každé 2–3 roky. Je dobré přesadit i nově zakoupené rostliny, obzvlášť pokud si všimnete, že substrát je velmi propustný. Přesazování mladých rostlin je poměrně snadné, pokud má ale květina utvořený silně zarostlý kořenový bal a nelze ji z květináče vyjmout, můžete buď květináč rozřezat, nebo vyměnit pouze vrchní vrstvu zeminy.

Dbejte na potřeby rostliny

Co se týče květináčů, neměli byste hledět jen na jejich design, ale také na potřeby rostliny. Malé kaktusy se budou cítit dobře v plochých nádobách, orchideje v prolamovaných a palmy s dlouhými kořeny v hlubokých. Plasové květináče jsou nejpraktičtější, protože mají nepropustný povrch a snadno se čistí. Pokud se přeci jen rozhodnete pro keramické květináče, myslete na to, že jejich porézní povrch absorbuje část vody, takže rostliny budete muset zalévat častěji.

Při přesazování by měl nový květináč být asi o 4 cm v průměru větší než průměr kořenového balu rostliny. Rostliny, které zaléváte shora, potřebují vrstvu drenáže, díky které bude přebytečná voda volně stékat na dno květináče. Pro závěsné květináče zvolte lehkou drenáž, například polystyrenové kuličky nebo arašídové skořápky.

Mohlo by vás zajímat:  Běžné koření naší kuchyně se hodí i do domácí lékárničky nebo k prádlu do pračky
Zdroj obrázku: Freepik

Vyberte správný substrát

Většině rostlin se daří v univerzálním substrátu. Pak jsou ale speciální zeminy pro různé druhy květin. Substrát pro kaktusy a sukulenty by měl být dobře odvodněný, substrát pro orchideje zase musí být lehký a propustný. Speciální zeminu vyžadují i bylinky, rododendrony, azalky, bambusy, bonsaje nebo například rajčata.

Den před přesazováním rostlinu hojně zalijte. Opatrně ji vyjměte z květináče a z kořenů setřeste starý substrát. Můžete je opláchnout pod tekoucí vodou. Na dno nového květináče nasypte vrstvu drenáže a na ni trochu zeminy. Pak vložte do květináče rostlinu a jemně rozhrňte její kořeny. Doplňte substrát do výšky asi 2 cm od horního okraje. Nakonec rostlinu zalijte.

Zdroj: https://gilmour.com/transplanting-when-how-to
Přidat na Seznam.cz