kaktus1

Přesadit pichlavé kaktusy bývá někdy oříšek, s pár triky se to ale podaří

Přesadit kaktusy patří k náročnějším pěstitelským úkolům. Opatrnost je namístě – nejen že byste se mohli ošklivě popíchat o trny, i pro rostlinu jsou její špičaté části důležité. Ideální je kolem kaktusu nejprve omotat několik vrstev novin, ale opatrně. Hroty kaktusu se nesmí zlomit, rostlinu by to poškodilo. Pak otočte květináč dnem vzhůru nad dalšími rozloženými novinami a opatrně vyklepejte rostlinu.

Pozor na kořeny

Dávejte pozor, abyste neodlomili kořeny. Pokud kaktus nejde ven, zkuste hlínu kolem květináče opatrně odříznout příborovým nožem. Z kořenů pak odstraňte přebytečnou hlínu a rostlinu vložte do nového, trochu většího květináče. Po celou dobu držte rostlinu v kousku papíru. Dejte pozor, až budete noviny vyhazovat. Mohl v nich utkvět trn, o který byste se mohli popíchat.

Zdroj obrázku: Freepik

Velké kaktusy, které je potřeba chytit oběma rukama, omotejte velkým a hrubým hadrem, například ručníkem. Hlínu od květináče oddělte kuchyňskou stěrkou, poté chytněte kaktus v místě omotaném látkou a opatrně ho vytáhněte nahoru. Riziko popíchání ještě snížíte, když si před přesazováním nasadíte zahradnické nebo kožené rukavice.

Mohlo by vás zajímat:  Orchideje rozzáří interiér nádhernými květy, na oplátku potřebují dostatek pozornosti

Menší kaktusy přesadíte s otvírákem na sklenice

Při přesazování kaktusů se vám bude hodit i otvírák na sklenice. Je vhodnou pomůcku zejména u těch kaktusů, které jsou menší než průměr nádoby. Rozevřete ho, omotejte kolem základny rostliny a opatrně vyjměte z květináče. Pak kaktus přeneste do nové nádoby. Díky zubům uvnitř otvíráku vám kaktus nevyklouzne a ani se nezraníte o jeho hroty. Při přesazování nejmenších kaktusů můžete stejným způsobem použít i otvírák na lahve.

Zdroj obrázku: Freepik

Kaktusy přesazujte ideálně na jaře nebo v létě, kdy stagnuje jejich růst. Nádoba by měla být vždy jen o málo větší, než je původní. Rostlinu po přesazení několik dní nezalévejte, aby kořeny nehnily. Co se týče zeminy, kaktusům nejvíce vyhovuje minerální drť, písek nebo škvára promíchaná s kvalitní zahradní zeminou v poměru 1 : 1.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/cacti-succulents/scgen/cactus-repotting-info.htm
Přidat na Seznam.cz