Pots 716579 1920

Živá, a přitom nenáročná dekorace. Kompozice z kaktusů a sukulentů nahrává fantazii

Kaktusy a další sukulenty jsou zajímavé především tím, že jsou jejich tvary netradiční. Můžete toho využít a vytvořit si neotřelou kompozici z rostlin, které nepotřebují moc péče. Sukulenty i kaktusy mají podobné nároky na místo, sluneční svit, pěstování i zálivku. Vysazené pohromadě budou hezky vypadat zvláště menší kousky.

Uspořádání rostlin chce cit

Obecně platí, že vyšší rostliny je třeba vysadit do zadní části připravované kompozice. Dopředu pak přijdou rostliny nižšího vzrůstu. Přidat můžete i kameny, nejlépe vyniknou bílé hladké oblázky. Vyzkoušet ale můžete i pravý opak, tedy kameny ostřejšího rázu, které navodí pocit skalisek. Velmi dobře se s kaktusy snoubí také suvenýry z dovolené v podobě mušlí. Než rostliny zasadíte, rozložte si aranžmá na nečisto. Snadno ho pak upravíte, když nebude lahodit vašemu oku. Při manipulaci s kaktusy použijte například bublinkovou fólii. Ochráníte nejen rostlinu ale i svoje prsty.

Mohlo by vás zajímat:  V koupelně často skladujeme věci, které tam nepatří. A to může mít až fatální následky
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Vhodné substráty

Kaktusy překvapivě nerostou jen v písku, i když jsou to vesměs pouštní rostliny. Promíchejte písek s rašelinou nebo jinou vhodnou zeminou. Substrát musí být propustný, kaktusy a sukulenty nesnášejí přemokření. Jsou tak ideální rostlinou pro ty, kteří nemají čas nebo prostě květiny zapomínají zalévat.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nároky na světlo a prostor

Kaktusy i sukulenty potřebují dostatek světla, jen tak si udrží svůj tvar. V případě nedostatečného osvětlení začnou vytahovat svoje trnité tělo do výšky, a to není žádoucí. Jsou to rostliny s malým kořenovým systémem, budou proto dobře prosperovat v mělkých nádobách. Fantazii se meze nekladou a použít můžete třeba:

  • keramickou nebo skleněnou misku,
  • staré formy na pečení,
  • větší atypické kameny.
Mohlo by vás zajímat:  Nepříjemný zápach ve skříni pronikne do všech oděvů. Zbavte se ho co nejdříve

Jediné, co musíte dodržet, je drenážní vrstva, která bude odvádět přebytečnou vodu ze substrátu. Na zálivku můžete používat dešťovou vodu. Je určitě lepší než jen odstátá voda z kohoutku. Některé kaktusy při dobrých podmínkách vykouzlí nádherné květy, které vám budou odměnou za vynaloženou péči.

Přidat na Seznam.cz