Open White Modern Plastic Window Room

Před zimou je třeba zkontrolovat a zajistit okna, aby nepropustila vlhkost ani mráz

Zima se pomalu, ale jistě opět blíží a musíme s ní počítat. Pro většinu z nás to znamená hlavně změna šatníku, výměna bot za teplejší a vytažení kabátu ze skříně. Naše domovy, auta i zahrady ovšem potřebují stejnou péči během zimy jako naše těla. Mráz a sníh ničí také naše okna. To je něco, na co většina lidí vůbec nemyslí. Co dělat, abyste tomu zabránili?

Velký úklid před zimou

Mnoho žen na podzim myje okna, protože jsou na to zvyklé od svých maminek. Víte ale vůbec, proč to děláte zrovna před zimou? Nejdůležitější je, abyste okna umyli skutečně důkladně, a to skla, rámy i těsnění. K čištění je ideální použít prostředky bez rozpouštědel, brusiv a silných chemikálií. Skvěle vám poslouží běžný prostředek na nádobí. Pár kapek rozpusťte ve vodě a poté touto směsí a měkkým hadříkem vše důkladně otřete. K leštění můžete použít speciální sprej.

Mohlo by vás zajímat:  Pokud zamiokulkas nechce růst, připravte mu výživný drink. Zanedlouho se obsype novými listy
Zdroj obrázku: Freepik

Jak umýt rámy? Silné nečistoty odstraňte práškem na nádobí nebo jiným čisticím mlékem. Zbytek umyjte vodou a mycím prostředkem. Silné čisticí prostředky mohou poškodit také těsnění, na které musíte dávat pozor. Použijte jemný čisticí prostředek a po omytí je zajistěte ochranným prostředkem. Nikdy těsnění nesmíte porušit, jinak nebudou okna fungovat správně a bude vám vnikat do interiéru příliš vlhkosti a zimy.

Na co byste měli myslet

Po umytí a před začátkem zimy vždy zkontrolujte technický stav oken. Nejlepší je objednat odborníka, pokud to nezvládnete sami. Specialista zkontroluje všechny okenní prvky, namaže pohyblivé části a zajistí, že vše bude dokonale fungovat. Pokud to chcete udělat sami, budete potřebovat trochu technické vazelíny a silikonové mazivo.

Mohlo by vás zajímat:  Vázy na květiny se časem zanesou a je obtížné je umýt. Tyto triky pomohou
Zdroj obrázku: Freepik

Postarejte se o pevné těsnění

Tohle je nejdůležitější část okna. Bez něj nebude správně fungovat a vy se budete během zimy zbytečně trápit. Při technické kontrole byste měli důkladně posoudit stav těsnění. Bude-li ohnuté, musíte jej vyměnit. Až ho budete instalovat a omývat, chraňte ho speciálním prostředkem, který ho ochrání před vlhkostí a povětrnostními podmínkami. Jedině tak budete zcela připraveni na zimu.

Zdroj: https://www.ecotechwindows.ca/blog/the-top-5-ways-windows-get-damaged-by-winter-weather/
Přidat na Seznam.cz