Heating With Tap Interior Home Energy Crisis Europe Rise Energy Prices Stoppage Gas Supplies Due Russian War Ukraine

Před topnou sezónou si zaslouží radiátory oprášit

S koncem léta se mohou objevit chladnější dny, kdy klesají venkovní teploty a v interiérech pomalu nastává čas na zahájení topné sezóny. Což o to, stačí přece otočit kohoutkem a v místnosti se během chvilky rozhostí příjemné teplo. Nebo snad ne? Bohužel tomu tak často není, teplo sice do pokojů proudí, ale s ním i špinavý vzduch, kterým se víří nečistoty a prach. Namísto příjemného posezení hrozí pokašlávání v křesle a uslzené oči. Co je nezbytné udělat předtím, než se otočí ventilem u radiátoru?

Když hadr nestačí

Co se stane ve chvíli, kdy teplo začne proudit několik měsíců odpojenými radiátory? Nejprve začne vířit vzduch v jejich okolí, následně se prach dostane do celé místnosti a způsobí dráždění citlivých sliznic. V dané situaci může postihnout citlivé jedince záchvat kašle, u alergiků hrozí nebezpečná reakce na nečistoty, které proudí interiérem. Špinavý a těžký teplý vzduch může způsobovat bolesti hlavy či škrábání v krku. Před puštěním topení se totiž musí radiátory a přívodní trubky dokonale vyčistit, přičemž obyčejný hadr rozhodně nestačí.

Mohlo by vás zajímat:  Domácí prostředky pomohou vyčistit troubu bez větší námahy
Zdroj obrázku: Freepik

Těžko dostupná místa

Blízkost radiátorů u stěny způsobuje, že v zadní části a mezi jednotlivými žebry se usazuje prach a další hrubé nečistoty. Je proto potřeba tato zákoutí dokonale vyčistit pomocí speciálních kartáčů, které jsou určené přímo na radiátory a prodávají se v obchodní síti a v hobbymarketech. Při čištění se musí svědomitě vyčistit všechny části, zapomenout se nesmí nejen na radiátory, ale taktéž na kachlová kamna a jiná topná zařízení včetně kohoutů, ventilů a trubek.

Odmastěte povrch

Na topení a radiátorech se usazuje nejen prach, ale také mastnota. Vlivem vysoké vlhkosti vzduchu se mohou navíc nečistoty na povrch doslova přilepit, proto se musí všechny části dokonale očistit pomocí univerzálního nebo odmašťovacího přípravku na trouby. Použít lze i směs vody a jedlé sody či soli, přičemž poté je nutné zbytky roztoku dokonale odstranit vodou a vysušit kov dosucha. A co dělat, když po spuštění čistých radiátorů dráždí obyvatele vzduch dál? Problémem je suchý vzduch, proto postačí položit nádobu s vodou na radiátor, případně zakoupit vhodný zvlhčovač vzduchu.

Zdroj: https://www.housebeautiful.com/uk/lifestyle/cleaning/a35922757/how-to-clean-radiator/
Přidat na Seznam.cz