stone-pavement-with-grass-texture-top-view-cobblestoned-pavement-background-abstract-background-old-cobblestone-pavement-street

Domácí metody, jak dlažební kostky zbavit skvrn od oleje, barvy nebo mechu

Dlažební kostky mají praktické využití například v zimě, kdy nás ochrání před broděním se bahnem. Zároveň fungují jako ozdoba domu. Proto je žádoucí, aby dlažba vypadala krásně a byla upravená. Někdy dojde k nehodě a na dlažbě vzniknou skvrny, které rozhodně krásné nejsou. Existuje způsob, který dokáže zabránit vzniku mastných skvrn na dlažbě.

Jak na olej na dlažebních kostkách?

Nejobtížněji odstranitelné skvrny na dlažebních kostkách jsou skvrny od oleje. V okamžiku, kdy objevíte skvrnu na chodníku, ji posypte pískem. Díky tomu se velká část oleje vsákne do písku, a ne do kostky. Písek nechte působit až několik hodin.

Následně písek smeťte a vezměte si kartáč s tvrdými štětinami nebo tlakový čistič. Může se však stát, že k odstranění skvrny nebude stačit pouze voda. Do vody lze přidat prostředek na mytí nádobí. Lepší je skvrnu odstraňovat ještě čerstvou, je tak větší šance, že se vám olej z kostky podaří odstranit bez větší námahy. Jsou-li skvrny již starší, může být nevyhnutné použití speciálních chemikálií.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvyšší čas připravit zahradu na zimu. Díky správné ochraně přežijí rostliny až do jara
Zdroj obrázku: Freepik

Barva na dlažebních kostkách

Natírali jste plot a postříkali dlažební kostky? Tato situace je dobře známá mnoha majitelům domů. Pokud je barva ještě čerstvá, opět je možné použít písek, který zabrání proniknutí barvy na povrch kostky.

Když je skvrna již zaschlá, existuje několik domácích prostředků. Za prvé můžete na skvrnu nanést lněný olej a nějakou dobu ho nechat působit. Následně skvrna půjde seškrábnout špachtlí a drátěnkou. Nelze-li skvrnu odstranit jemně, nedrhněte ji, protože poškrábete kostku. V takovém případě použijte rozpouštědlo.

Častým problémem u dlažebních kostek je mech. Nyní je dobré použít domácí přípravek z octa. Kyselinu octovou nařeďte vodou v poměru 2 : 1 a poté nastříkejte na dlažební kostky. Tuto metodu je dobré aplikovat za bezvětrného a slunečného počasí.

Zdroj: https://www.minsterpaving.co.uk/how-to/how-to-clean-patio-slabs/
Přidat na Seznam.cz