Man Putting Red Roses Into Vase White Background

Do živého plotu jsou vhodné nejen túje

Túje jsou nejoblíbenější keře, když přijde na výběr rostlin pro živý plot. Nejedná se však o možnost jedinou. Existují různé druhy keřů, které při správné úpravě rovněž poskytnou soukromí a ochranu před zvědavými lidmi z ulice.

Živý plot tvoří přírodní zábranu, která chrání naše zahrady. Jde o levnější variantu, než jakou je výstavba klasického plotu. Navíc zelený plot ochrání i před znečištěním a hlukem přicházejícím z ulice.

Ideální vlastnosti rostlin vhodných do živého plotu

Rostliny by měly být odolné vůči všem druhům počasí, protože je není možné na zimu přemístit do tepla nebo například překrýt slámou. Proto je dobré vybírat mrazuvzdorné druhy rostlin.

Mohlo by vás zajímat:  Zahradní i pokojové rostliny výborně vyživí hnojivo z kávové sedliny

Problém trápící zejména velké pozemky je sucho. Také proti tomuto jevu by rostliny měly být odolné. Tím ušetříme hodně peněz, protože nebude nutné je tak často zalévat.

I řezání a upravování by rostliny měly snášet bez problémů. Bude tak možné vytvořit nízké, ale hustě propletené keře nebo stromy. Další výhodou při výběru je možnost tvarování daného druhu.

Zdroj obrázku: Freepik

Místo tújí jehličnany

Výhodou tújí jsou nízké nároky na péči. Avšak mnoho jehličnanů je schopno poskytnout tytéž vlastnosti, a jsou tak vhodnou náhradou. Budou se na zahradě vyjímat jako jedinečná ozdoba a péče o ně není nic těžkého.

Mohlo by vás zajímat:  Jak a kam uskladnit zahradní nářadí přes zimu?

Do živého plotu je vhodný tis. Jedná se o elegantní rostlinu, která neopadá. Vzhledem k tomu, že roste pomalu, nevyžaduje časté upravování. Roste nahusto a má sytě zelené jehlice, což přidává plotu na kráse.

Dalšími vhodnými dřevinami jsou modřín evropský, smrk ztepilý a jedlovec kanadský.

Vhodné listnaté rostliny

Listnaté rostliny jsou podceňované a ne často vybírané pro živé ploty. Ideální je buk, nezabere mnoho místa a dorůstá velkých výšek. Habru se bude dobře dařit na stinných místech, je však náročný na vodu. Jedinečného vzhledu dosáhnete za použití vavřínové třešně. Jde o jedovatou rostlinu, takže se nehodí pro rodiny s malými dětmi a pro majitele domácích mazlíčků.

Zdroj: https://www.gardensillustrated.com/plants/hedging-plants-30-best
Přidat na Seznam.cz