Egg 2189986 1920

Pravidelná konzumace vajec udržuje tělo i mysl v kondici. A cholesterolu se bát nemusíme

Dopřáváte si k snídani pravidelně vejce? Potom prospíváte svému zdraví. Tento živočišný produkt je totiž nabitý vitamíny a také minerálními látkami. Vajíčka obsahují například vitamín A, D, E, K a B. Chybí v nich pouze vitamín C, který lze ovšem dodat jinými potravinami.

Slepičí vejce by měly být součástí lidského jídelníčku

Kromě jiného najdete ve vejcích i selen, železo, fosfor, vápník a fluor. Díky obsahu luteinu a zeaxantinu chrání i sítnici oka a cholin pak udržuje v kondici mozek a nervový systém obecně. Velmi hodnotné jsou pak ve vajíčkách bílkoviny, které jsou dobře stravitelné.

Mohlo by vás zajímat:  Tajemství šéfkuchařů na rychlé oloupání vajec bylo odhaleno. Trik je pouze ve správné teplotě vody a rychlém pohybu
Zdroj obrázku: Pixabay

Jaké účinky mají vejce na zdravotní stav?

Tyto důvody vás přesvědčí o tom, proč byste měli jíst pravidelně vajíčka:

  • Po konzumaci vajec se zlepšuje paměť a obecně mentální funkce.
  • Dokonce bude ochráněn i váš kardiovaskulární aparát před nejrůznějšími nemocemi.
  • Zlepší se kvalita vaší hřívy, pokožky i zraku.

Jak je to s cholesterolem ve vejcích?

Velmi diskutovaným tématem je cholesterol ve vejcích. Mnoho odborníků ovšem potvrdilo, že vajíčka obsahují pouze zdravé tuky a nenasycené mastné kyseliny. Ty naopak udržují srdce a cévy v kondici. Také hladina „hodného“ HDL cholesterolu se díky nim drží v normě, a může dokonce i stoupat, což je pozitivní fakt. Ideálně byste měli zkonzumovat až tři vejce týdně, abyste mohli zpozorovat pozitivní účinky.

Mohlo by vás zajímat:  Navařit na dva dny dopředu se může vymstít. Některé jídlo se promění v jed
Zdroj obrázku: Pixabay

Jak vejce připravit?

Nejzdravějším způsobem přípravy je údajně vaření vajec naměkko. Po přesáhnutí deseti minut varu totiž ztrácí až 40 procent své nutriční hodnoty. Také byste se měli vyhnout přílišnému přidávání tuku a tučné slaniny během snídaně (např. do míchaných vajíček). A v neposlední řadě se řiďte jedním snadným pravidlem: než vejce skutečně použijete k přípravě pokrmu, nikdy je neomývejte před rozklepnutím. Skořápka funguje jako bariéra proti bakteriím.

Zdroj: https://www.bbcgoodfood.com/howto/guide/ingredient-focus-eggs
Přidat na Seznam.cz