Zbytky od oběda nepatří do kočičí misky! Kočky ke spokojenému bříšku potřebují mnohem víc

Zbytky od oběda nepatří do kočičí misky! Kočky ke spokojenému bříšku potřebují mnohem víc

Kočka dříve žila u každé chalupy, protože jejím úkolem bylo chytat myši. Proto také dostávala pouze zbytky, které zůstaly po rodině, a mléko, protože bylo dostupné. Taková strava ale zcela neodpovídá tomu, jakou by měla kočka dostávat. Nehodí se pro ni čerstvé mléko, byť ve všech dětských ilustracích je zobrazována kočka s miskou mléka, tak ani krmivo s nízkým obsahem masa. Základním jídelníčkem pro tohoto masožravce je strava s vysokým obsahem masa. Na co ještě dávat pozor při stravování koček?

Mohlo by vás zajímat:  Použít při praní nevábně vonící tekutinu může paradoxně předejít zápachu, který mnoho domácností zná

Suché nebo mokré krmivo

Granule, nebo raději konzervovanou stravu? Kočky dávají přednost mokrému krmivu, ale suché naopak obsahuje více výživných látek, minerálů a má lepší poměr masa vůči vláknině. Jsou však druhy koček, které odmítají jíst suché granule nebo mohou mít potíže s dásněmi či zuby, potom je pro ně taková strava zcela nevhodná. Při výběru dbejte na čtení etiket a vybírejte krmivo s obsahem masa 20 a více procent. U běžně dostupných konzerv v supermarketu je obsah masa pouze 4 procenta, dále jsou tyto výrobky plné vody, aditiv a plniv.

Mohlo by vás zajímat:  Skříň narvaná k prasknutí, a stejně nemáme co na sebe. Tento problém má jednoduché řešení
Zdroj obrázku: Freepik

Mlíčko? Ne!

V dřívějších dobách se kočkám dávalo mléko, protože nic jiného se lidem navíc nedostávalo. Po odstavení však u zvířete dochází k utlumení enzymů štěpících laktózu, pro dospělé jedince je proto mléko zcela nevhodné a mohou trpět průjmy. Kočce postačí mít neustále k dispozici nádobu s čistou vodou, existují také speciální mléka pro kočky pro zpestření kočičího jídelníčku.

Pečlivě vybírané bílkoviny

Kočka ocení vyvážené složení potravy s dostatečnou kalorickou hodnotou. Tato zvířata dobře tráví drůbeží a jehněčí maso a drůbeží játra. Maso by mělo být tepelně upravené a s přídavkem zeleniny. Podávat by se nemělo horké ani příliš studené, ideální je pokojová teplota. Navíc je vhodné dodržovat stejné časy krmení každý den. Kočky, které žijí pouze v domácím prostředí, by neměly mít příliš kalorickou stravu s ohledem na možné tloustnutí.

Zdroj: https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/cats/diet
Přidat na Seznam.cz