Zaclony3

Praní záclon se není třeba obávat. S našimi triky si udrží svůj krásný vzhled

Čeká vás praní záclon? Pak se vám jistě budou hodit následující tipy, díky kterým se vyhnete jakýmkoliv nehodám nebo poškození choulostivé látky. Nejprve několik důležitých zásad: při snímání záclon je pomalu odspodu rolujte nahoru. Tím snížíte množství prachu, které kolem začne poletovat. Pokud jsou záclony silně znečištěné, nejprve je na několik hodin nechte odmočit ve vodě s prostředkem na nádobí. A pokud ve vaší domácnosti někdo kouří, zápachu je zbaví solný roztok.

Zdroj obrázku: Freepik

Můžete je prát v pračce

Spousta žen tápe v tom, zda je možné záclony a závěsy prát v pračce. Možné to samozřejmě je, ale pouze při nastavení správného programu. Ten by měl být takový, aby se buben pračky kýval ze strany na stranu. Pokud máte strach z poškození materiálu, vložte záclony před praním do povlaku na polštář. Namísto pracího prášku použijte speciální prací sůl a gelový prací prostředek.

Mohlo by vás zajímat:  Koření najde skvělé využití i mimo kuchyni. Inspirujte se tradičními i méně obvyklými triky

Pokud se chcete vyhnout žehlení, perte záclony jednotlivě. Čím méně bude buben pračky naplněn, tím rychleji a účinněji se z vláken odstraní nečistoty a tkanina bude méně zvrásněná. Vyblednutí záclon se nemusíte bát, pokud do posledního máchání přidáte půl šálku octa. Osvědčený způsob, jak jemné záclony bělit, je namočit je předem do roztoku jedlé sody.

Zdroj obrázku: Freepik

Citronová šťáva je zbaví skvrn

Pokud se na záclonách objevily zaschlé a obtížně odstranitelné skvrny, pokapejte je citronovou šťávou a nechte nějakou dobu působit. Pak teprve záclony vyperte, snáze se skvrn zbavíte. Použít můžete i změkčovač látky, díky kterému budou záclony poddajnější na dotek, krásně je provoní a sníží jejich statiku, takže budou přitahovat méně prachu.

Mohlo by vás zajímat:  Plátek okurky v květináči prozradí, jestli jsou pokojové rostliny vystaveny škůdcům

Pamatujte, že sluneční paprsky oslabují vlákna záclon. Proto dobře vybírejte místo, na jakém je po vyprání sušíte. Pokud záclony věšíte, když jsou ještě vlhké, podložte kovové žabky kouskem papíru, aby nezanechávaly stopy rzi. Pokud máte záclony ze syntetického materiálu, buďte při žehlení opatrní, mohly by zežloutnout.

Zdroj: https://www.consumerreports.org/laundry-cleaning/curtain-cleaning-tips/
Přidat na Seznam.cz