Praní prádla může být ekologické i levné zároveň. Ty nejlepší přípravky si snadno vyrobíte sami

Vlastnoručně vyrobené přípravky na praní mají mnoho výhod. Jsou 100% přírodní, nezpůsobují alergie ani jiné nežádoucí účinky a z hlediska účinnosti nezůstávají pozadu za kupovanými chemickými prostředky. Jejich příprava navíc není obtížná a kromě toho, že šetří naši peněženku, můžeme mít dobrý pocit i z toho, že jsme ohleduplní k životnímu prostředí.

Přírodní prací prášek

K přírodnímu pracímu prášku budete potřebovat kostku mýdla a sodu na praní nebo borax. Mýdlo rozmačkejte nebo rozmixujte v kuchyňském robotu, dokud z něj není tvárná hmota. Použít můžete jakékoliv mýdlo, které máte doma. Ve velké misce smíchejte dva díly sody na praní nebo dva díly boraxu a jeden díl rozmixovaného mýdla. Směs skladujte ve vzduchotěsné nádobě a na každé praní použijte jednu osminu až čtvrtinu šálku.

Zdroj obrázku: Freepik

Prací gel vyrobíte z mýdla, dvou litrů vody a dvou šálků boraxu nebo soli na praní. Do hrnce nalijte dva litry vody, začněte ji postupně zahřívat a za stálého míchání přidávejte kousky mýdla, dokud se úplně nerozpustí. Do velkého kbelíku nalijte osmnáct litrů velmi teplé vody z vodovodu a přidejte dva šálky boraxu nebo sody na praní.

Mohlo by vás zajímat:  Řekněte dost drahým a chemickým čističům! Celou domácnost uklidíte snadno pomocí ekologických prostředků

Nechte přes noc odstát

Míchejte, dokud se vše nerozpustí. Nakonec přilijte mýdlový roztok a opět dobře promíchejte. Zakryjte kbelík a nechte směs přes noc odstát. Následující den vše protřepte nebo promíchejte, aby se všechny složky spojily do homogenní směsi. Nalijte je do misek, které můžete uzavřít. Na jedno praní použijte půl šálku až jeden šálek směsi.

Zdroj obrázku: Freepik

K výrobě tekutého mýdla budete potřebovat 100 g tuhého mýdla, 400 g čištěného peloidu nebo vody a éterický olej podle své volby. Mýdlo nastrouhejte a nasypte do misky. Poté jej zalijte peloidem nebo vodou a na několik hodin odložte. Nakonec ke směsi přidejte éterické oleje a dobře promíchejte. Hotovou směs můžete nalít do lahvičky s pumpičkou a používat jako klasické tekuté mýdlo.

Zdroj: https://greenecofriend.co.uk/eco-friendly-washing-powder/
Přidat na Seznam.cz