Práce z domu vede k dlouhému sezení, výběr správné židle předejde zdravotním problémům

V současné době celosvětové pandemie onemocnění covid-19 je na vzestupu práce z domu, takzvaný home office. Počet lidí, kteří oproti svým předchozím zvyklostem tráví většinu času doma a také tam i pracují, se rapidně zvýšil a v souvislosti s tím se rozvíjí mimo jiné také trh s vybavením domácích kanceláří. 

Pokud totiž doma pracujete jen příležitostně, žádné speciální vybavení prakticky nepotřebujete a snesete i trochu případného nepohodlí. Zcela jiná situace ovšem nastává v případě, kdy kancelářskou prací doma trávíte pravidelně alespoň několik hodin denně. Pokud nesedíte na židli uzpůsobené právě tomuto stylu práce, brzy se mohou dostavit různé komplikace, například

  • zvýšená únava,
  • ztuhlost,
  • bolesti.

Navíc, pokud se u vás tyto potíže projeví a rychle je nezačnete řešit, dříve nebo později vyústí ve snížení vašich pracovních výsledků, což jistě není žádoucí. Máme pro vás tedy několik rad, na co se zaměřit při výběru nové, kvalitní židle pro vaši domácí kancelář. 

Vaše potřeby 

Nejprve je nutno si uvědomit, kolik času prací v sedě strávíte a také co od židle očekáváte. Odborníci obvykle doporučují, že pokud při práci sedíte déle než hodinu, je více než vhodné opatřit si takovou židli, která umožňuje takzvané dynamické sezení. Při tomto sezení se, na rozdíl od sezení statického, využívá pohyblivých součástí židle, která vytváří účinnou podporu například tím, že záda mohou být v nepřetržitém kontaktu s opěrkou, která je ergonomicky tvarovaná.

Mohlo by vás zajímat:  Na ucpaný odtok není nutné volat instalatéra. Účinné prostředky má každý doma
Zdroj obrázku: Pixabay.com

V některých prodejnách jsou dokonce jednotlivé typy židlí rozděleny podle toho, jak dlouho trvá obvykle vaše práce. Samozřejmě platí, že čím déle pracujete, tím funkčnější by měla být vaše židle. Ty nejlepší modely se vyznačují například vysokou nosností, materiály, které se v podstatě nešpiní, ale především téměř nekonečnými možnostmi, jak si vše nastavit podle vlastních potřeb, například sílu odporu zádové opěrky a jejího tlaku na záda majitele.

Opěrky a kolečka

Důležitou součástí kvalitní židle je také opěrka hlavy, která slouží nejen k opření hlavy například při relaxaci, ale také k udržení správné polohy hlavy právě při dynamickém sezení. Dalšími opěrkami, které nabízejí variabilitu, jsou zejména různé nastavitelné loketní opěrky, podpora beder a podobně.

Pokud jde o kolečka, měli bystě vědět, že jejich typ závisí na typu podlahové krytiny v místnosti, kde bude umístěna. Je tedy vždy lepší nechat si poradit od odborníka.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Finanční náročnost

Jako všude jinde, i zde je na místě heslo, že za kvalitu se platí. V případě, že chcete předejít zdravotním problémům nebo zmírnit ty stávající a víte, že se práci vsedě dlouhodobě nevyhnete, je lepší jednorázově investovat do židle, která vám může výrazně ulehčit než šetřit na úkor vlastního zdraví.

Přidat na Seznam.cz