Watercolor 795163 1920

Umělecká díla malých šikulů na zdech umýt půjdou, postačí trocha trpělivosti

Každý rodič zná následky dětského uměleckého období – pokreslené archy papírů, později kusy nábytku a ve finále rovnou i zdi. Jak zahladit stopy po malých výtvarných talentech? 

Pokud je i vašemu drobečkovi kus papíru málo a seznal, že je na čase zkrášlit interiér vašeho domu nějakým roztomilým uměleckým dílem, jistě z toho nejste dvakrát nadšeni. Někdy se zadaří a stihnete zasáhnout ještě před prvním kontaktem štětce či fixky s vaší novou luxusní tapetou, za kterou jste zaplatili nemalé peníze. 

Mohlo by vás zajímat:  Na co dát pozor při výběru kožené židle?

Občas se ale stane, že je potomek podezřele dlouho potichu a najdete ho v úkrytu za skříní, kde právě vytváří překrásné zátiší v těch nejkřiklavějších odstínech zelené a oranžové – přímo na zdi! Než začnete vyvádět a hledat bourací palici, protože „tohle už z té zdi nikdo nedostane“, zkuste pár vychytávek, díky kterým budou stěny opět bez poskvrnky.

Zdroj obrázku: Pixabay

Přípravek volte podle typu použitých barev

Jasně, tužku vygumujete, vodovky taky budou hračka, ale co takové tempery, akrylové barvy, nebo nedej bože fixy? V těchto případech bude odstranění náročnější a pravděpodobně budete muset vyzkoušet několik způsobů. 

Mohlo by vás zajímat:  Jak si vyrobit květináče v pohodlí domova

Na barvy ředitelné vodou je nejvhodnější jedlá soda, kterou nanesete na hrubou stranu kuchyňské houbičky. Opravdu velmi jemně otírejte zeď a snažte se držet pouze na pomalované části, ať si barvu neroznesete na větší plochu. Průběžně otírejte hadříkem namočeným v teplé vodě. Použít můžete i nano houbičky, které seženete v drogerii. Lépe absorbují nečistoty a nemají tak drsný povrch jako klasické kuchyňské. Na fixy se vám bude hodit líh, benzín nebo ředidlo.

Zdroj obrázku: Pixabay

Co s mastnými fleky v kuchyni?

S těmi si také dokážete poradit bez speciálních prostředků. Postačí k tomu houbička, jemný prostředek na mytí nádobí a obyčejná bílá křída. Nejprve znečištěné místo omyjte teplou vodou a lehce otírejte houbičkou. Mycí prostředek opět opláchněte vodou. Počkejte, až skvrna zaschne a pokud je mastnota stále viditelná, použijte křídu. Úplně jednoduše flek zamalujte křídou a nechte působit nejlépe 24 hodin. 

Přidat na Seznam.cz