Potato 2277455 1920

Použití bramborové mouky je osvědčené mnoha generacemi, a to nejen v kuchyni

Bramborová mouka, často zaměňována s bramborovým škrobem, najde své místo v každé kuchyni. Hodí se k přípravě knedlíků, domácích dezertů a sušenek. Kromě toho dokonale zahustí polévky a omáčky. Neobsahuje lepek, takže je skvělou náhradou běžné mouky pro lidi, kteří bojují s intolerancí lepku nebo trpí celiakií. Zajímavé je, že bramborová mouka obsahuje mnoho vitamínů (C, B6) a minerálů (vápník, fosfor, draslík). Mimo kuchyň je užitečná i při péči o domácnost. Jaká jsou její další pozoruhodná použití? 

Pomocník proti mastnotě 

Bramborová mouka je obzvláště účinná při odstraňování mastnoty. 

  • Při úklidu
Mohlo by vás zajímat:  Vytápění peletami se vyplatí. Jaké jsou jeho výhody

Skvrny například od oleje, másla nebo omáčky posypte moukou a jemně vetřete do látky, dokud látka mouku neabsorbuje. Poté vyperte v pračce jako obvykle. Bramborová mouka pomůže i při odstraňování skvrn z koberce. Jednoduše koberec posypejte moukou, počkejte 20 minut a následně vyluxujte. 

  • V péči o vlasy

Pokud jsou vaše vlasy ráno mastné a nemáte čas si je umýt, použijte bramborovou mouku! Aplikujte stejně jako suchý šampon: naneste malé množství ke kořínkům a promasírujte, aby byla mouka rovnoměrně rozprostřena. Počkejte 2 minuty a vlasy upravte do požadovaného účesu.

Mohlo by vás zajímat:  Trend zero waste pomáhá šetřit přírodu a myslí i do budoucna
Zdroj obrázku: Pixabay

Péče o boty

Skvělým pomocníkem je tato mouka i při péči o boty. Pokud jsou boty z jemného materiálu a jejich vnitřek nepříjemně voní, vložte dovnitř několik polévkových lžic mouky a boty protřepejte, aby mouka zakryla celý vnitřek boty. Nechte působit přes noc. Nejenže odstraní zápach, ale absorbuje z bot i vlhkost. Ráno stačí mouku z bot vyklepat, případně vysát. Tuto metodu používejte jen na suchých botách, v případě, že by boty byly vlhké, by mouka vytvořila hrudky, které se těžko odstraňují.

Mohlo by vás zajímat:  Brambory jsou skvělé nejen k jídlu. Zachrání oběd i oblečení a uleví při zdravotních obtížích
Zdroj obrázku: Pixabay

Poradí si s podrážděnou pokožkou

Osvědčenou metodou při plenkové dermatitidě u kojenců, kterou používaly už naše babičky, bylo posypání podrážděných míst trochou bramborové mouky. Ta účinně odstraňuje zarudnutí a pomáhá snižovat bolest. Mouku můžete také smíchat ve vaně s teplou vodou. Taková koupel usnadní regeneraci jemné dětské pokožky a zmírní svědění a pálení. Obklady z mouky a teplé vody uleví pacientům, které trápí proleženiny. Možné je i vytvořit konzistenci pasty a postižená místa touto směsí potírat. 

Zdroj: https://www.dovesfarm.co.uk/recipes/how-to-use-potato-flour
Přidat na Seznam.cz