landlord-unlocks-house-key-new-home-real-estate-agents-sales-agents

Realitním makléřům se prodlužuje čas na složení zkoušek. Ministryně Dostálová řekla důvody

Kdo měl někdy tu čest s realitními makléři, dává za pravdu v tom, že vybrat toho pravého může být skutečně oříšek. Situace na realitním trhu se tak pomalu ale jistě stávala podobná, jako tomu bylo na poli nebankovních půjček, kdy nabízet peníze mohl v podstatě kdokoliv. A tak jako začala určitá omezení spojená s úvěry, začala také omezení spojená s poskytováním realitních služeb. V tom smyslu, že realitní makléř musí složit potřebné zkoušky.

Poskytování pouze kvalitních služeb

Cílem sjednocení pravidel je především poskytování opravdu kvalitních realitních služeb. Je tedy jasně patrná snaha o to, aby z realitního trhu zmizeli ti, kteří k práci nemají ani vztah, ani nemají jakoukoliv odbornost, či snad zkušenost a znalost. K tématu se vyjádřila také ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová: „Problém neodbornosti některých makléřů se dnes sice dotýká už jen menšiny podnikatelů, přesto je narovnání podmínek v jejich konkurenčním boji odbornou veřejností vítáno. Cílem zákona je, aby klientům poskytovaly služby jen kvalifikované realitní firmy. Zejména jde o povinnost makléře poskytovat přesné informace o nemovitosti“. I přes potřebu udělat realitní trh férovější je ale třeba dodat, že termín složení povinných zkoušek se prodlouží. To bylo potvrzeno také Senátem.

Mohlo by vás zajímat:  Vlhčené ubrousky zbaví oblečení během praní žmolků, vlasů i chlupů
Zdroj obrázku: Freepik

Důvod prodloužení je logický

Termín ke složení odborných zkoušek jednotlivými realitními makléři se prodlužuje, konkrétně potom o půl roku. Důvod posunu je vcelku logický – byla to pandemická situace. Právě kvůli ní bylo konání zkoušek omezeno a v některých firmách byly také nařizovány karantény. Někteří realitní makléři tedy neměli možnost, jak zkoušku vykonat. S tím by už v prodloužené půlroční lhůtě neměl být problém.

Čeká se na prezidenta

I když novela zákona o realitním zprostředkování prošla i Senátem, ještě stále nevešla v platnost. Celé administrativní kolečko musí být uzavřeno podpisem prezidenta. Neočekává se však, že by s podpisem měly být jakékoliv problémy a tak se Česká republika podmínkami srovná i ostatním státům Evropské unie. A profitovat bude především klient.

Zdroj: https://mmr.cz/cs/ostatni/web/novinky/mmr-novela-realitniho-zakona-byla-dnes-v-senatu-je
Přidat na Seznam.cz