Krásné růže jsou pýchou každé zahrady. Díky správnému hnojivu budou skutečnou ozdobou

Popínavé rostliny na domě vypadají krásně a kromě toho nabízí několik zajímavých výhod

Popínavé rostliny na domě nemají jen dekorativní účel. Jejich správný výběr zajistí, že interiér bude izolován od vnějšího hluku a stěny lépe udrží teplo. Výzkumy ukazují, že se tepelné ztráty sníží až o 31,4 %. Tyto rostliny jsou tedy alternativou pro ty, kdo bydlí ve starším domě, nebo není možná montáž moderní polystyrenové fasády.

Rozdělit se dají na dva druhy

Jakou rostlinu si vybrat? Jejich oddenky můžeme rozdělit na samolepící a popínavé. Samolepící oddenky se hodí k izolaci budov se zdmi postavenými z cihel a kamene. Není nutné pro ně připravovat opory. Popínavé rostliny šplhají po stěnách pomocí kořenů. Pokud některý z výhonků uschne, na stěně zůstanou stopy, které se dají odstranit kartáčem. Doporučují se pro tradiční nebo tenkovrstvé omítky, potřebují ale podpěry umístěné několik centimetrů od stěny.

Mohlo by vás zajímat:  Černucha setá je ozdobou jídelníčku i obohacením běžného menu

Rostliny na stěně domu vyžadují především správnou zálivku. Neporostou, pokud budou vysazené těsně u základů nebo pod okapy, protože se ke kořenům nedostane dostatek vody. Většina těchto rostlin má ráda slunná a polostinná místa. Pokud potřebujete osadit stinnou zeď, nejlepší volbou bude břečťan nebo vikev.

Zdroj obrázku: Freepik

Mají výhody i nevýhody

Aby rostliny vypadaly atraktivně, je nutné je pravidelně zastřihávat a odstraňovat suché oddenky. Stálezelené odrůdy jsou na údržbu méně náročné. Popínavé rostliny na stěnách domu mají pozitivní vliv také na psychiku, protože zelená barva uklidňuje. Také pokud na zahradě nemáte prostor pro vysazení stromů a keřů, mohou být tyto rostliny elegantním řešením.

Mohlo by vás zajímat:  7 výhod klasických LED žárovek E14 (a dalších typů), které možná nevíte

Zelené stěny na budovách vytvoří ochrannou bariéru, která do určité míry dokáže pohlcovat oxid uhličitý. Navíc zvyšují vlhkost v interiéru, což je vhodné pro alergiky a rodiče malých dětí. Mají ale i své nevýhody. Především vyžadují pravidelnou péči, aby oddenky a listy neblokovaly okapový žleb kolem domu nebo nepoškodily střechu. Také někdy zanechávají nečistoty na fasádě.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/vines/ovgen/climbing-vines-indoors.htm
Přidat na Seznam.cz