Chrysantemy1

Podzimní krásky rozzáří nejen hroby o Dušičkách, chryzantémy jsou nádherné i na záhonu či balkoně

Některé odrůdy chryzantém kvetou již na konci srpna. Z jejich květů se můžete těšit velmi dlouho, klidně až do začátku mrazíků. Na záhon si dejte odrůdy, které zimu přežijí v zemi. Pokud chcete mít chryzantémy na zahradě, vysaďte je nejpozději na přelomu srpna a září – do začátku zimy ještě stačí zakořenit.

Sazenice můžete zakoupit ve školkách, kde je vykopávají ze země

Dočasně je můžete nechat v květináči, který máte již delší dobu. Až květiny vyblednou, ořízněte je co nejníže a přesuňte do chladné místnosti (suterénu nebo garáže), ale potřebují také dostatek světla. Pravidelně jim dodávejte vodu, aby vydržely až do jara. V polovině května, kdy už nehrozí žádné mrazy, je můžete přesadit do země.

Mohlo by vás zajímat:  Zvlhčit vzduch v interiéru lze několika možnostmi, které se liší kvalitou i cenou
Zdroj obrázku: Freepik

Vyberte si pro zasazení chryzantém slunné místo, kam se nedostane silný vítr. Až rostlina vyroste a uvolní 3–4 páry listů, můžete odstřihnout nejvyšší část, aby se rozrostly. Během jejich růstu jim dopřejte kvalitní minerální hnojivo.

Na balkoně jim dopřejte světlo a hodně vody

Pokud se rozhodnete pěstovat chryzantémy na balkoně nebo terase, vybírejte odrůdy, které mají rozložené květy. Potřebují dostatek světla, protože ve stínu mohou ztratit rostliny tvar a nebudou kvést. Pravidelně je zalévejte a vedle nich můžete vysadit například papriky nebo vřesy. Chryzantémám se bude dařit také vedle rozchodníku nebo jabloní.

Mohlo by vás zajímat:  Skvrny od léků a mastných krémů se na látce drží pevně. Náš návod je pomůže vyčistit
Zdroj obrázku: Freepik

Můžete je zasadit mezi trvalé rostliny. Pokud se pro ně rozhodnete, určitě nebudete litovat, protože odpuzují hlemýždě a další škůdce. Chryzantémy patří mezi květiny, kterou kvetou různými barvami, hodí se také do vázané kytice a radost jimi uděláte i učitelkám ve škole jako poděkování. Množit je můžete řízkováním, pravidelným zastřiháváním zajistíte, že se rostlině povede kvést ještě větším počtem květů. Ty navíc použijete také v kuchyni, protože chryzantémy, nebo spíše odvar z nich, je skvělý na horečku nebo na posílení jater. Pomůže ke snížení krevního tlaku.

Zdroj: https://www.gardeningknowhow.com/ornamental/flowers/chrysanthemum/growing-chrysanthemum-flowers.htm
Přidat na Seznam.cz