Podobají se ovocným muškám, tento hmyz ale útočí na pokojové rostliny. Květiny zachrání česneková zálivka
Jsou černé a malé, takže je lze snadno zaměnit za ovocné mušky. I když dospělí jedinci nejsou škodliví pro rostliny, jejich larvy mohou způsobit problém v květináči. Existuje však jednoduchý a ekologický způsob, jak se s nimi vypořádat jednou provždy. Na substrát si můžete připravit speciální infuzi z česneku.
Nespleťte si je s ovocnými muškami
Jde o černý malý hmyz se žlutým břichem. Dosahuje až 7 mm na délku a kvůli svému tvaru se mohou splést s ovocnými muškami. Rozvoj tohoto hmyzu je podporován vlhkým a teplým prostředím. Nejvíce exponovány jsou hrnkové a zahradní rostliny. Hmyz je nejnebezpečnější pro mladé exempláře, jejichž kořeny ještě nezdřevnatěly.
Průhledné larvy se vylíhnou čtyři dny po snosu vajíček. Muška se transformuje z larvy asi po 2 až 3 týdnech v zemi. Stává se, že koupíme rostlinu už s tímto škůdcem. Stát se to může například u orchideje, kdy kupujeme rostlinu se substrátem infikovaným jejich vajíčky. Pak se jednoduše dostanou k nám domů.

Boj proti hmyzu
K boji proti muškám se mohou použít různé druhy přípravků. Nejprve však stojí za to použít populární pasti nebo si sami udělat takovou past. Jedním ze způsobů je přidat lžičku jablečného octa, špetku kurkumy a lžičku tekutiny na mytí nádobí do 2/3 sklenice vody. Dospělé mušky se v připravené pasti utopí. Měla by být v těsné blízkosti hrnkových rostlin.
Česneková infuze je dalším účinným prostředkem. Hotová je během chvíle a nebudeme muset dlouho čekat na účinky. Hrnkové rostliny se připravenou infuzí zalévají. Tato metoda významně sníží počet larev. Pro přípravu česnekové infuze stačí rozdrtit česnekovou hlavu a nalít na ni 1–2 sklenice vařící vody. Když infuze vystydne, nalijte ji do 1,5- nebo 2litrové láhve a přidejte vodu. Zalévejte rostlinu napadenou muškami tímto roztokem.
Zdroj: https://flourishingplants.com/using-garlic-water-on-plants/
