Closeup Shot Wasp Perched Wooden Surface Blurred Background (1)

Po bodnutí vosou uleví domácí prostředky, místo bodnutí je důležité sledovat

Přestože vosy nejsou obvykle agresivní, jejich bodnutí může způsobit intenzivní bolest a v některých situacích může být blízká interakce s nimi riziková pro zdraví, či dokonce život. Jak byste měli reagovat, když vás vosa bodne? Nejdůležitější je zachovat klid. Ačkoliv můžete cítit nepříjemné příznaky jako zarudnutí nebo otok, je důležité rychle a rozumně jednat. Poznejte domácí způsoby léčby vosího bodnutí a jak se vyvarovat dalšího útoku.

Okamžité kroky po bodnutí vosou

Bodla vás vosa? První krok je uklidnit se a vzdálit se od oblasti, kde se incident stal, aby na vás vosa znovu nezaútočila. Co by mělo následovat? Když je kůže po bodnutí zarudlá a svědí, je důležité se řádně postarat o postižené místo. Bodnutí umyjte vodou s mýdlem a následně použijte dezinfekční prostředek. Pokud pocítíte bolest, můžete užít volně dostupné analgetikum, například aspirin. V případě, že máte blízko bodnutí nějaký šperk, je vhodné ho co nejdříve sundat, aby nedocházelo k zbytečnému utahování kůže.

Mohlo by vás zajímat:  Aspirin podpoří růst rostlin a zlepší jejich celkovou vitalitu
Zdroj obrázku: Freepik

Domácí léky na zmírnění bolesti

Když vás bodne vosa, je potřeba rychle jednat. Existuje několik osvědčených domácích prostředků, které mohou účinně zmírnit bolest a otok po takovém bodnutí. Zde jsou dva z nich.

Obklad s octem: Ocet je účinný při řadě zdravotních obtíží, včetně bodnutí vosou. Pro obklad stačí smíchat jednu lžíci octa s pohárem vody. Do připravené směsi ponořte čistou látku či gázu a poté ji položte na postižené místo.

Citron jako přírodní lék: Citron je známý svými léčivými vlastnostmi, zvláště pak jeho šťáva. K přípravě tohoto obkladu jednoduše nakrájejte silný plátek citronu a přiložte ho na místo bodnutí. Pro nejlepší výsledky tento krok opakujte, dokud nepocítíte úlevu od svědění a pálení.

Mohlo by vás zajímat:  Na připálenou pánev skvěle fungují osvědčené triky našich babiček, které nádobí nezničí

Akutní riziko alergické reakce na vosí bodnutí

Pro alergiky může bodnutí vosou představovat vážné zdravotní ohrožení. Reakce na vosí jed může být u těchto lidí zvlášť intenzivní, s příznaky, jako je obtížné dýchání, svalové křeče, silná bolest v břiše nebo v extrémních případech anafylaktický šok. V takových situacích nejsou běžné domácí metody dostatečné. Ti, kteří vědí o své alergii na vosí jed, by měli mít vždy po ruce adrenalinový autoinjektor, který je třeba rychle aplikovat, typicky do oblasti stehna. Ihned potom je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc a co nejrychleji se dostat do nemocnice.

Zdroj: https://www.healthline.com/health/wasp-sting, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/insect-stings, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/remedies-wasp-sting, https://acaai.org/allergies/allergic-conditions/insect-sting-allergies/
Přidat na Seznam.cz