Na ochranu před klíšťaty je důležité myslet i na podzim
Ačkoli by se to tak mohlo zdát, ani na podzim nejsme před klíšťaty v bezpečí. Obzvlášť za babího léta jsou tito drobní paraziti aktivnější než kdy jindy. Je tak důležité se proti nim chránit. Jakou metodu ale zvolit? Nabízí se řada jak domácích, tak kupovaných prostředků. Mnoho z nich máte navíc i doma. Čtěte dál, pokud chcete vědět víc.
Co je dobré o klíšťatech vědět
Klíšťata jsou drobní paraziti většinou tmavé barvy a připomínají malé pavouky. V dnešní době se nevyskytují už pouze v přírodě, ale můžeme se s nimi setkat například i na dětském hřišti či přímo na zahradě. Obvykle vyhledávají keře nebo vysoké traviny. Nejaktivnější jsou za vlhkého a mírného počasí. Extrémní sucho, horko či zima jim příliš dobře nedělají.
Proč bychom se před klíšťaty měli chránit
Je poměrně známý fakt, že nás klíšťata mohou nakazit řadou nemocí. Tito paraziti se totiž živí naší krví a při jejich nesprávném odstraňování se může stát, že vyvrhnou svůj obsah žaludku do našeho krevního oběhu a tím nás nakazí. Nejznámějšími nemocemi jsou borelióza či encefalitida. Je ale i řada jiných nemocí, které například více postihují psy.
Jaká prevence je nejlepší
Způsobů je mnoho. Ideální je jich zkombinovat co nejvíce, abyste byli co nejlépe chránění. To, zda si vyberete cestu přírodní, či umělou, je čistě na vás. V prvé řadě je dobré se na výlety do přírody správně obléknout. To znamená, že byste měli mít zahalenou co největší část těla, aby se klíště nemělo kam přisát. Když si oblečete světlé barvy, máte o to větší šanci, že si parazita všimnete.
Dále můžete použít klasický repelent nebo si udělat vlastní pomocí esenciálních olejů. Klíšťata jsou na pachy poměrně náchylná a toto je tak spolehlivě odežene. Také byste rozhodně neměli zapomínat na důkladnou prohlídku potom, co se vrátíte domů.
Zdroj: https://www.cdc.gov/ticks/avoid/on_people.html, https://www.britannica.com/animal/tick, https://www.cdc.gov/ticks/tickbornediseases/index.html, https://extension.okstate.edu/fact-sheets/common-ticks-of-oklahoma-and-tick-borne-diseases.html, https://magazine.medlineplus.gov/article/understanding-and-preventing-tick-bites