Zažloutlá vana bude díky domácím metodám znovu zářivě čistá. Působí lépe než agresivní chemie

Zažloutlá vana bude díky domácím metodám znovu zářivě čistá. Působí lépe než agresivní chemie

Žluté skvrny ve vaně vypadají nevzhledně a je obtížné je vyčistit. Drahé čisticí prostředky se neukazují vždy jako účinné. Jak rychle a efektivně vyčistit zažloutlou vanu? Jaké domácí metody budou dokonale fungovat a jaké je naopak lepší nepoužívat? Vysvětlíme v dnešním článku.

Působení tvrdé vody

Žluté skvrny a usazeniny ve vaně se objeví především tam, kde máme tvrdou vodu, tedy takovou, která obsahuje velké množství minerálů, především vápenatých a hořečnatých solí. Vodní kámen se usadí na povrchu, kudy voda protéká. Čím silnější vrstva se tvoří, tím obtížnější ji bude odstranit, takže pravidelné čištění je velmi důležité. Na trhu je k dispozici mnoho čisticích prostředků určených k odstraňování vodního kamene, ale jsou obvykle drahé a jejich účinnost nepřesahuje domácí metody.

Mohlo by vás zajímat:  Jak si zařídit ekologický domov a začít žít odpovědně k přírodě
Zdroj obrázku: Freepik

Hodí se citronová šťáva i ocet

Existuje mnoho domácích způsobů, jak vyčistit vanu od usazenin vodního kamene. Nejběžnější je čištění citronovou šťávou, octem nebo kyselinou citronovou. Všechny tyto způsoby jsou založeny na stejném principu, který si možná pamatujete z hodin chemie. Kyseliny reagují s vápenatými solemi. Nezáleží na tom, zda použijete citronovou šťávu, nebo ocet, ale čištění citronovou šťávou bude mnohem dražší. Levným a jednoduchým způsobem je použití octa smíchaného s vodou v poměru 1 : 1. Roztok nalijte do láhve s rozprašovačem a nastříkejte na povrch. Po 15 minutách opláchněte a otřete suchým hadříkem.

Mohlo by vás zajímat:  S ucpaným dřezem si poradí domácí metody. Problém vyřeší jedlá soda, sůl i osvědčený zvon

Jedlá soda není efektivní

Populárním způsobem je použití jedlé sody, ta ale nemá takovou účinnost. Ani ocet se sodou nemá smysl použít, protože se tyto látky vzájemně neutralizují a k reakci nedojde. Zároveň při čistění nepoužívejte ostré drátěnky, hrubé čisticí pasty, nic, co by poškodilo povrch a způsobilo mikroškrábance. Důležitá je i prevence. Po koupeli otřete vanu do sucha, zajistěte, aby nekapal vodovodní kohoutek. Používejte změkčovač vody nebo vodní filtr.

Zdroj: https://www.mollymaid.com/cleaning-tips/bathrooms/how-to-clean-a-bathtub/
Přidat na Seznam.cz