Po bodnutí sršněm je důležité místo správně ošetřit
Nepříjemné bzučení z neznámého směru, jeden špatný pohyb a stane se to. Sršeň může způsobit nepříjemné bodnutí, proto je třeba zachovat klid a při zaslechnutí hlasitého zvuku raději zůstat bez hnutí. Byť nepatří sršeň mezi agresivní tvory, může nechtěně způsobit velké zdravotní nepříjemnosti. A to i na podzim, kdy se nechá nalákat na zahradu spadaným zralým ovocem. Co v takové situaci dělat a jak se zachovat při bodnutí sršněm? Kdy je namístě zavolat lékaře?
Hrušky i pryskyřice jehličnanů
Co láká sršně do blízkosti lidských obydlí? Bezesporu potrava, sršni totiž milují zralé plody, například jablka, hrušky nebo hroznové víno. Je třeba obezřetnosti při jejich trhání i uklízení spadaných kousků ze země, protože právě tam se často sršni objevují. V ohrožení mohou zareagovat a bodnout. Tento hmyz také láká vůně pryskyřice jehličnatých stromů, ale vyskytuje se též v okolí bříz, jasanů, vrb či šeříků, kde si buduje svá hnízda, tím spíše, když je v blízkosti voda.
Několikanásobné bodnutí
Co rozhodně nedělat, když dojde k sršnímu bodnutí? Nedoporučuje se bránit nebo jej více dráždit, sršeň oproti včele může bodnout víckrát, nadto může upozornit ostatní druhy, kteří mu přiletí na pomoc. Několikanásobné bodnutí může vážně ohrozit život, proto je třeba se vzdálit alespoň o padesát metrů od místa útoku. V ohrožení jsou zejména alergici, kteří mohou utrpět anafylaktický šok, který může skončit fatálně. U ostatních dochází k zarudnutí místa bodnutí a k otoku, který doprovází svědění. Při poruchách dýchání, bušení srdce, zvracení či jiných závažných stavech se doporučuje volat okamžitě záchrannou službu.
Bolest přetrvává i dny
Místo může být bolestivé a oteklé po několik dní, proto se doporučuje ledování a na bolest pomáhají běžné prostředky proti bolesti. Hned po bodnutí musí dotyčný do stínu, je dobré sledovat jeho zdravotní stav a při zhoršení volat záchranku. Oblast bodnutí se omyje vodou a mýdlem, vydezinfikuje se a chladí se pomocí ledu zabaleného v utěrce. Naše babičky doporučovaly také obklad z plátku cibule, kořene petržele či kyselého mléka.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/hornet-sting, https://www.britannica.com/animal/hornet-insect, https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/72/wr/mm7227a6.htm, https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/insect-stings, https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/insect-stings