Lightnings Thunder Bolt Stike Summer Storm

Během bouřky se vyplatí vypnout elektrická zařízení kromě jedné žárovky

V posledních měsících zažíváme neuvěřitelné zvraty počasí. V letních měsících překvapily různé povětrnostní jevy, které nebyly ani trochu příjemné. Někdy šlo o chladné počasí, jindy o silné bouřky spojené s krupobitím. Právě v souvislosti s bouřkou se mnozí ptají, zda je možné během ní používat běžný mobil, chytrý telefon nebo například internetové připojení. A co teprve jinou elektroniku či elektrická zařízení? Oproti obecným mýtům pomůže rozsvícená žárovka.

Používání elektrických zařízení při bouřce

Zejména starší populace při pohledu na zakaboněnou oblohu okamžitě odpojuje veškerá elektrická zařízení, protože se obává bouřky, kdy by blesk mohl způsobit poškození přístrojů a zapříčinit vznik požáru. Mladší generace naopak přistupuje k této situaci opačně a nedomnívá se, že síla blesku způsobí v rámci energetické infrastruktury přepětí a poškození například elektroniky. Kde je pravda? Jednoznačně se doporučuje používání přepěťových ochran, byť nejsou zárukou stoprocentní.

Mohlo by vás zajímat:  Tichý zabiják jménem oxid uhelnatý útočí nenápadně, o to vážnější následky hrozí
Zdroj obrázku: Freepik

Silný výboj může skončit fatálně

Je třeba zdůraznit, že přepěťová ochrana není jistotou, taktéž může dojít během bouřky k fatálnímu úrazu při používání elektrických zařízení, jako jsou mixér nebo fén na vlasy. To, že by blesky mohly být přitahovány signálem mobilního telefonu, rozhodně neplatí. Tento mýtus se traduje poměrně často, ale je zcela nepravdivý. Mobilní síť nemá na blesky pražádný vliv, to samé platí o mobilním internetu. Naopak routery či modemy coby elektrická zařízení by se odpojovat měly.

Mohlo by vás zajímat:  Deky, polštáře a další zimní doplňky domov zútulní a vytvoří pocit tepla

Trik se žárovkou

A pracovat na počítači při právě probíhající bouřce? Mít puštěný notebook je možné, pro stolní počítač však platí, že je třeba jej odpojit ze sítě. Na druhou stranu při zásahu blesku do elektrické instalace může i po bouřce v síti kolovat přepětí. To je důvod, proč odborníci doporučují nechat při bouřce zapnutou lampičku s jednou žárovkou. Výboj blesku totiž znehodnotí pouze toto jediné zařízení a nedojde k poškození některého zařízení po připojení do sítě po bouřce.

Zdroj: https://www.cnet.com/home/smart-home/unplug-during-a-thunderstorm-fact-or-myth/
Přidat na Seznam.cz